Vítám Vás na mém blogu. Blog se zprvu věnoval modelům zvířat a byl ve formě virtuální zoo. Sběratelství se posunulo na minimum a začaly přibývat další koníčky, nyní na blogu najde rubriku pro každý můj koníček. Naleznete zde rubriku věnující se modelům a vlastně i zvířatům, teraristice, rostlinám, výletům, keslení a mé hobby pro modelování a pravěk představuje rubrika pravěku. Doufám, že se Vám bude blog líbit a budete se pravidelně vracet.

Maty26----__-------______

Říjen 2017

ceropegia woodii, schlumbergera truncata a další

Neděle v 20:09 | Maty26 |  moje malá botanická
Včera jsme byli jako každý měsíc u babičky a cestou jsme se stavili i k jedné milé paní, která mi nabídla nějaké rostliny. Původně jsem si přijel pro svícník (ceropegia) a fylokaktusy (epifylum), nakonec jsem odešel se 16 rostlinami - převážně sukulenty. :D Přesněji několik kusů kalanchoe, sukulentní tradescantie (poděnka, voděnka), sukulentní muškát, sukulentní cissus, pak něco u čeho si nepamatuji název, taky to bude mít kmínek a již zmíněný svícník a 3 fylokakusy. Rostliny které nepatří mezi sukulenty zastupuje diffenbachie, 2 druhy begonií a potos silver. Byla to paráda, místnost jen pro kytky, regály plné převážně sukulentů. Kytky napravo, nalevo, před vámi, za vámi a i nad hlavou (byly tam takové "mostky mezi jednotlivými regýly), takže prostě super! A dnes ráno mi vykvetlo první poupě u vánočního kaktusu. Další budou následovat. Mám hroznou radost, ty květy jsou opravdu nádherné. A za chvíli mi pokvete ještě jeden vánoční kaktus, tentokrát řízek, takže né tak bohatě, ale pár poupat také má :) Jak jste strávili víkend vy? :)
Více fotek vánočního kaktusu ZDE a svícníku ZDE.Whale city

Čtvrtek v 16:03 | Maty26 |  drawing
Trošku fantasy neuškodí, co myslíte? :) Inspirace z Google, takže musím uznat, že se (bohužel) o můj nápad nejedná :D


parožnatka - platycerium

14. října 2017 v 20:05 | Maty26 |  moje malá botanická
Na světě existují 4 druhy rostlin: ty které nechci, ty které mám, ty které chci a ty které potřebuji :D A parožnatka patří do poslední skupiny :D Nebo tedy patřila :D Teď už patří do té druhé :)

Stejně jako u mnoha různých věcí se mění trendy i u rostlin. Parožnatka je zrovna jedna z velmi moderních rostlin, která zažívá svůj "boom". Parožnatka je epifytní kapradina původem z jihovýchodní Asie, Austrálie, tropické Afriky, Madagaskaru, Peru a Bolívie. Existuje 18 druhů. Rostlina má 2 typy listů. Listy mají na sobě chloupky, které nikdy neutíráme, chrání rostlinu před suchem, ale i tak rosení ocení. Rostlina je nenáročná na pěstování, jako většina epifytů vyžaduje jasné rozptýlené světlo. Pěstovat jí můžeme buď v normální zemině a pravidelně zalévat, v kůře na orchideje a pravidelně máčet nebo vyvázanou na kůře či větvi a denně rosit. Rostlinu nepřesazujeme pokud to není nutné. Některé parožnatky mohou dorůst do monstrózních rozměrů viz. Platyceirum grande.

A teď jak jsem přišel k té své: Na internetu jsem koukal na pokojovky.cz a tam parožnatky zrovna nejlevnější nebyly, tak jsem si jí neobjednal a doufal, že se objeví v obchodě. A stalo se! V Baumaxu ve Znojmě vážně byly parožnatky. Ale byly to takové chcíplinky a stály přes stovku. No tak to se na mě nezlobte, ale za tu cenu fakt né. Nakonec jsem parožnatku získal náhodou, jel jsem ke kadeřnici, po ostříhání jsem čekal dlouho na autobus, tak jsme poseděl v parku u zámku, navštívil květinářství, kam chodím pravidelně (ale odnesl jsem si z tama jen jednou phalaenopsis mini ve slevě za 50 kč, jinak tam nemají pořádně nic) A pak jsem si vzpomněl, že kousek od tama je ješte jedno zahradnictví, kde jsem ještě nebyl. Je podzemí a tak jsou zde rostliny pod umělým osvětlením. Ale byla tam příjemná teplota, což byla vítaná změna oproti venkovnímu horku. Když jsem uviděl 2 parožnatky za 80 Kč, tak jsem jí prostě musel mít! No a tak jsem k téhle epifytní krasavici přišel :) Jo a prodavač byl sympaťák ;) :D Kdyby někoho zajímalo, tak se to jmenuje, tak je to zahradnictví Kopetka.

A ještě poznámka - všechny rostliny co Vám budu ukazovat už mám nějakou tu chvíli :) Na zimu rostliny už nechci, zkusím to přečkat do jara :D Uvidíme, zda se mi to podaří :Dnějaké pokojovky

12. října 2017 v 15:36 | Maty26 |  moje malá botanická
Přidávám pár fotek nejnovějších přírůstků do sbírky - calathea a tradescantia, na třetí fotce mango, to vyrostlo, co? :) Na ty svěšené listy nekoukejte, ony ty listy narostou, mají nádech do červena a až dorostou do určité délky, tak se začnou vybarvovat a narovnávat :)
Hrošík liberijský

9. října 2017 v 17:01 | Maty26 |  Afrika

Latinský název: Hexaprotodon liberiensis
Výskyt: Západní Afrika
Biotop: pralesy, bažiny
Délka: 140 - 155 cm + cca 21 cm ocas
Výška: 75 - 85 cm
Váha: 160 - 270 kg

Způsob života: žije samotářsky nebo v párech, občas v malé rodinné skupině

Potrava: listí, výhonky, plody, ovoce a tráva

Ochrana: ohrožený (EN)

Rozmnožování:
Po asi 7 měsících rodí samice 1 mládě, které váží 5 - 7 kg. Samice jej kojí 9 - 12 měsíců. Při kojení leží na boku. Mládě se plně osamostatňuje po 2 - 3 letech života.


Zajímavosti:
- Zprávy o něm byly dlouho pokládány za výmysly a o hrošíka se zajímali pouze kryptozoologové. Jeho existence byla dokázána až v roce 1914.
- Hrošíci liberejští na rozdíl od svých příbuzných ve vodě netráví tolik času.

V českých zoo: Olomouc, Plzeň, Jihlava, Dvůr Králové

Značka: Collecta, modely se jmenují Malaya a Quido

Více fotek ZDE

Stegosaurus - kresba tužkou

8. října 2017 v 11:25 | Maty26
Takové čmárání když jsem se ve školní družině nudil :) Co jsem dělal v družině teď už sám nevím :D Možný čekal na odpoledko? :D Netuším :D Co na to říkáte? :)

gekončíci přejí příjemný víkend

6. října 2017 v 16:48 | Maty26 |  Teraristika
Po dlouhé době jsem zas nafotil gekončíky :) Výsledek můžete shlédnout níže ↓

Vlk hřivnatý

4. října 2017 v 16:58 | Maty26 |  Amerika

Latinský název: Chrysocyon brachyurus
Jiné české názvy: Pes hřivnatý, Vlk skunčí
Výskyt: střední část Jižní Ameriky
Biotop: křovinaté lesy a savany s bažinatým povrchem a bujnou vegetací
Věk: 16 let
Délka: 95 - 107 cm + ocas 35 - 49 cm
Výška v kohoutku: 70 - 90 cm
Váha: 20 - 25 kg

Způsob života: i přes to, že mají samec i samice společné teritorium, potkávají se jen v době páření

Potrava: všežravec
- loví hlodavce, ryby a menší ptáky, přes 50% jeho stravy tvoří rostlinná složka (např. cukrová třtina, vlčí jablko...)

Ochrana: téměř ohrožený (NT)

Rozmnožování:
Páření probíhá na konci jara. V srpnu až v září samice rodí 2 - 5 mláďat. Mláďata se plně osamostatňují v 15 letech. Vlci hřivnatí jsou monogamní (celý život mají jen 1 partnera).


Zajímavosti:
- Dlouhé nohy mu umožnují vidět přes vysokou trávu a zkosené drápy usnadňují pohyb v bažinatém prostředí.
- Je známý pro svůj zápach - proto se mu také někdy říká skunčí vlk.
- Domorodci mu říkají "Guarou".

V českých zoo: zoo Brno, Praha, Zlín, Děčín, Plzeň, Ústí nad Labem, Hodonín a Liberec

model: na fotce je model od Collecty jménem Pedro

Více fotek ZDE.

Vánoce se blíží

3. října 2017 v 18:18 | Maty26 |  moje malá botanická
Takže ještě jednou moc děkuji, za reakce k minulému článku.
A mám pro Vás novinku! Nakvetly mi 2 ze 3 vánočních kaktusů! :D Že by se blížily Vánoce? Ten jeden je obsypán poupaty, další 2 jsou letošní řízky, takže jsou značně menší, 1 má 3 poupata a druhý (zatím) žádná. Jen doufám, že mi to vydrží! Při mém štěstí... Třikrát jsem se těšil na to, že mi pokvete phalaenopsis, no a jednou to bylo totální fiasko - čekám hrozně dlouho, na stvolu jsou už i poupata a najednou opadají.. Dvakrát z toho byla keika (mladá rostlina). A pak jsem se tu chlubil brassidiem, tak to to asi taky do konce nedotáhne. :/ No, musím doufat!