V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

Říjen 2017

vandy

30. října 2017 v 17:06 | Maty26 |  moje malá botanická
Mezi moje oblíbené orchideje patří vandy a chladnomilná dendrobia, u kterých musím řešit problém, kde je zazimuji, to naštěstí u vand řešit nemusím. Jediným problémem u vand je jejich vyšší cena, která se u kvetoucích rostlin pohybuje od 1 000 výše. Například moje vanda stála původně 1 300 Kč, ale nakonec jí mám za 500 i s poštou - jedna hodná paní mi jí koupila v Praze ve výprodeji. Pak mám ještě 2 ascocendy, což je kříženec vandy a ascocentra, a proto je oproti "čisté" vandě drobnější. Ty jsem získal ve Znojmě, když jsem uviděl 3 ascocendy u nás v Bauhausu, kde neseženu ani cattleye, dendrobia ani nic podobnýho, z orchidejí akorát phalaenopsis a semtam nějakou cambrii, tak jsme byl hodně mile překvapen a dal si za úkol, že počkám až budou ve výprodeji a budou moje! :D Nakonec se mi podařilo ulovit 2. Jako první jsem si domů odnesl žlutou za 350 Kč a o nějaký ten týden později jsem si přinesl ještě jednu, tentokrát za 250 Kč, bude buď fialová nebo růžová (viz. fotka mobilem - odpusťte kvalitu). To mi udělalo vážně radost. Vandy jsou nádherné mohutné orchideje původem z jihovýchodní Asie. Jsou typické pro pěstování bez kůry - volně zavěšené a nebo ve váze. Mají rovněž hrozny velkých květů a ani ascocendy nejsou zrovna drobečci. Vandy milují letnění, které jsem jim dopřál, teď je mám doma na garnyži. A letnění přináší své ovoce! - vanda se chystá kvést! Hlavně mi držte palce, ať to dopadne dobře a né fiaskem jako moje brassidium, které mě vážně zklamalo...podzimní focení

28. října 2017 v 17:18 | Maty26 |  Ostatní: co se jinam nevešlo
Taková malá vzpomínka na minulý týden, kdy bylo ještě hezké počasí :) Podzim nemám rád, obzvlášť ten, na který zrovna teď koukám z okna, ale řekl jsem si, že nafotím přeci jen něco podzimně laděného a s modely ve vlhké trávě se mi válet nechtělo :D Tak co říkáte na fotky? :) A máte rádi podzim?
Přiznávám, chtělo by to zrcadlovku :D

Schlumbergera truncata

26. října 2017 v 16:16 | Maty26 |  moje malá botanická
Dneska mi vykvetl i druhý vánoční kaktus - tentokrát červený a růžový je v plném květu :)
ceropegia woodii, schlumbergera truncata a další

22. října 2017 v 20:09 | Maty26 |  moje malá botanická
Včera jsme byli jako každý měsíc u babičky a cestou jsme se stavili i k jedné milé paní, která mi nabídla nějaké rostliny. Původně jsem si přijel pro svícník (ceropegia) a fylokaktusy (epifylum), nakonec jsem odešel se 16 rostlinami - převážně sukulenty. :D Přesněji několik kusů kalanchoe, sukulentní tradescantie (poděnka, voděnka), sukulentní muškát, sukulentní cissus, pak něco u čeho si nepamatuji název, taky to bude mít kmínek a již zmíněný svícník a 3 fylokakusy. Rostliny které nepatří mezi sukulenty zastupuje diffenbachie, 2 druhy begonií a potos silver. Byla to paráda, místnost jen pro kytky, regály plné převážně sukulentů. Kytky napravo, nalevo, před vámi, za vámi a i nad hlavou (byly tam takové "mostky mezi jednotlivými regýly), takže prostě super! A dnes ráno mi vykvetlo první poupě u vánočního kaktusu. Další budou následovat. Mám hroznou radost, ty květy jsou opravdu nádherné. A za chvíli mi pokvete ještě jeden vánoční kaktus, tentokrát řízek, takže né tak bohatě, ale pár poupat také má :) Jak jste strávili víkend vy? :)
Více fotek vánočního kaktusu ZDE a svícníku ZDE.Whale city

19. října 2017 v 16:03 | Maty26 |  drawing
Trošku fantasy neuškodí, co myslíte? :) Inspirace z Google, takže musím uznat, že se (bohužel) o můj nápad nejedná :D


parožnatka - platycerium

14. října 2017 v 20:05 | Maty26 |  moje malá botanická
Na světě existují 4 druhy rostlin: ty které nechci, ty které mám, ty které chci a ty které potřebuji :D A parožnatka patří do poslední skupiny :D Nebo tedy patřila :D Teď už patří do té druhé :)

Stejně jako u mnoha různých věcí se mění trendy i u rostlin. Parožnatka je zrovna jedna z velmi moderních rostlin, která zažívá svůj "boom". Parožnatka je epifytní kapradina původem z jihovýchodní Asie, Austrálie, tropické Afriky, Madagaskaru, Peru a Bolívie. Existuje 18 druhů. Rostlina má 2 typy listů. Listy mají na sobě chloupky, které nikdy neutíráme, chrání rostlinu před suchem, ale i tak rosení ocení. Rostlina je nenáročná na pěstování, jako většina epifytů vyžaduje jasné rozptýlené světlo. Pěstovat jí můžeme buď v normální zemině a pravidelně zalévat, v kůře na orchideje a pravidelně máčet nebo vyvázanou na kůře či větvi a denně rosit. Rostlinu nepřesazujeme pokud to není nutné. Některé parožnatky mohou dorůst do monstrózních rozměrů viz. Platyceirum grande.

A teď jak jsem přišel k té své: Na internetu jsem koukal na pokojovky.cz a tam parožnatky zrovna nejlevnější nebyly, tak jsem si jí neobjednal a doufal, že se objeví v obchodě. A stalo se! V Baumaxu ve Znojmě vážně byly parožnatky. Ale byly to takové chcíplinky a stály přes stovku. No tak to se na mě nezlobte, ale za tu cenu fakt né. Nakonec jsem parožnatku získal náhodou, jel jsem ke kadeřnici, po ostříhání jsem čekal dlouho na autobus, tak jsme poseděl v parku u zámku, navštívil květinářství, kam chodím pravidelně (ale odnesl jsem si z tama jen jednou phalaenopsis mini ve slevě za 50 kč, jinak tam nemají pořádně nic) A pak jsem si vzpomněl, že kousek od tama je ješte jedno zahradnictví, kde jsem ještě nebyl. Je podzemí a tak jsou zde rostliny pod umělým osvětlením. Ale byla tam příjemná teplota, což byla vítaná změna oproti venkovnímu horku. Když jsem uviděl 2 parožnatky za 80 Kč, tak jsem jí prostě musel mít! No a tak jsem k téhle epifytní krasavici přišel :) Jo a prodavač byl sympaťák ;) :D Kdyby někoho zajímalo, tak se to jmenuje, tak je to zahradnictví Kopetka.

A ještě poznámka - všechny rostliny co Vám budu ukazovat už mám nějakou tu chvíli :) Na zimu rostliny už nechci, zkusím to přečkat do jara :D Uvidíme, zda se mi to podaří :Dnějaké pokojovky

12. října 2017 v 15:36 | Maty26 |  moje malá botanická
Přidávám pár fotek nejnovějších přírůstků do sbírky - calathea a tradescantia, na třetí fotce mango, to vyrostlo, co? :) Na ty svěšené listy nekoukejte, ony ty listy narostou, mají nádech do červena a až dorostou do určité délky, tak se začnou vybarvovat a narovnávat :)
Hrošík liberijský

9. října 2017 v 17:01 | Maty26 |  Afrika

Latinský název: Hexaprotodon liberiensis
Výskyt: Západní Afrika
Biotop: pralesy, bažiny
Délka: 140 - 155 cm + cca 21 cm ocas
Výška: 75 - 85 cm
Váha: 160 - 270 kg

Způsob života: žije samotářsky nebo v párech, občas v malé rodinné skupině

Potrava: listí, výhonky, plody, ovoce a tráva

Ochrana: ohrožený (EN)

Rozmnožování:
Po asi 7 měsících rodí samice 1 mládě, které váží 5 - 7 kg. Samice jej kojí 9 - 12 měsíců. Při kojení leží na boku. Mládě se plně osamostatňuje po 2 - 3 letech života.


Zajímavosti:
- Zprávy o něm byly dlouho pokládány za výmysly a o hrošíka se zajímali pouze kryptozoologové. Jeho existence byla dokázána až v roce 1914.
- Hrošíci liberejští na rozdíl od svých příbuzných ve vodě netráví tolik času.

V českých zoo: Olomouc, Plzeň, Jihlava, Dvůr Králové

Značka: Collecta, modely se jmenují Malaya a Quido

Více fotek ZDE

Stegosaurus - kresba tužkou

8. října 2017 v 11:25 | Maty26
Takové čmárání když jsem se ve školní družině nudil :) Co jsem dělal v družině teď už sám nevím :D Možný čekal na odpoledko? :D Netuším :D Co na to říkáte? :)

gekončíci přejí příjemný víkend

6. října 2017 v 16:48 | Maty26 |  Teraristika
Po dlouhé době jsem zas nafotil gekončíky :) Výsledek můžete shlédnout níže ↓