V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

Prosinec 2017

spící drak + PF 2018

31. prosince 2017 v 11:09 | Maty26 |  drawing
Přidávám fotku spícího draka, kterého jsem tedy nakreslil už nějaký ten pátek zpět, ale na blogu ještě nebyl :) A přeji šťastný nový rok!

Tuleň obecný

27. prosince 2017 v 16:04 | Maty26 |  Evropská fauna

Latinský název: Phoca vitulina
Výskyt: západní a východní pobřeží Severní Ameriky, Evropy a východní Asie
Biotop: mořské pobřeží
Věk: přes 20 let
Velikost: 1,4 - 2 m
Váha: 55 - 177 kg

Způsob života: často početné kolonie

Potrava: ryby

Ochrana: málo dotčený (LC)

Pohlavní dimorfismus: samice jsou menší, samci mají na zádech husté skvrny, díky kterým vypadají tmavší než samice, které tolik skvrnité nejsou

Rozmnožování:

Tuleni se páří ve vrcholném létě, samice rodí po 11 měsíční březosti 1 mládě, které rodí na souši. Mláďata jsou většinou ukryta např. pod skalními převisy. Mládě se zbavuje své první srsti většinou už v matčině těle, při narození již má voděodolnou srst a je schopno následovat matku pod vodu, jen na dalekém severu se rodí mláďata ve vlněném kožíšku, který lépe vyhovuje suchému a studenému klimatu. Bohužel se právě proto stávají často obětí pytláků. Mláďata se osamostatňují po 8 měsících.


Zajímavosti:
- Je nejrozšířenějším ploutvonožcem světa, jeho populace čítá zhruba 400 - 500 tisíc jedinců.
- Může způsobovat potíže v oblastech rybolovu.
- Snáší i sladkou vodu a tak ho nalezneme i v některých jezerech při Hudsonově zálivu.
- Vydrží zůstat pod vodou v případě potřeby i 45 minut, většinou však ponory trvají 5 - 10 minut.
- Tuleni na souši působí nemotoně, při pohybu využívají svých ploutví, ve vodě jsou však rychlí a velmi obratní.


Model: Schleich 2013, jméno: Shelly

Zdroj: Wikipedie, chovzvirat.cz

nové (vánoční) modely

25. prosince 2017 v 13:11 | Maty26 |  Novinky
Po Vánocích se má sbírka rozrostla o 8 modelů a nyní číta přesně 199 modelů.

Přesněji jsem dostal tyto modely:
- tygr sumaterský - Schleich 2015 - Brahma
- mládě hrocha - Schleich 2013 - 2017 - zatím beze jména
- prase domácí - Schleich 2015 - Piggy (dárek k nákupu na kozelrozel)
- slůně africké - povedený fake Schleich - Jimbo
- sokol stěhovavý - Collecta 2010 - Falco
- žralok zebrovitý - Collecta 2013
- vážka - Collecta 2009

a to nejlepší nakonec.. no tedy.. těšil jsem se na něj nejvíc, ale jsem zklamán, protože na obrázku byl starší model allosaura a já dostal tento nový z roku 2017. No co nadělám...

+ nějaké oblečení a Kovyho knížka - za včerejšek jsem přečetl 65 stran :D

Šťasné a veselé! :)

24. prosince 2017 v 12:49 | Maty26 |  Ostatní: co se jinam nevešlo
Takže po roce je tu máme znovu - Vánoce! :) Tímto článkem bych Vám všem, co chodíte na můj blog popřál veselé Vánoce a trochu předčasně i šťasný nový rok :D Na blahopřání zapózoval můj samec gekončíka Henry. Je to trošku mázlý, ale moc se mu spolupracovat nechtělo :D


A jako bonus můj vánoční Rexík, který mi od včerejška dělá bodyguarda u postele :D


Irbis horský (levhart sněžný)

21. prosince 2017 v 14:46 | Maty26 |  Asie

Latinský název: Panthera unicia
Jiné české názvy: Levhart sněžný (avšak irbis horský je přesnější, protože irbis je příbuzný spíše tygrovy, než levhartovy)
Výskyt: střední, jižní a východní Asie
Biotop: útesy, skalní hřebeny a rozvolněné jehličnaté lesy až do 5 000 m n m.
Délka těla: 1 - 1,3 m, ocas 0,8 - 1 m
Váha: 30 - 55 kg

Způsob života: samotář

Potrava: je to masožravec, živí se například, kozorožci, velekury, jaky, divokými ovcemi, kozami, svišti, zajíci a ptáky.

Ochrana: ohrožený (EN)

Rozmnožování: Irbisové mají koťata na jaře a první zimu zůstávají s matkou


Zajímavosti:
- Díky husté srsti dokáží přežít i teplotu -40°C
- Irbisové byli dříve loveni pro svůj hustý kožich.
- Je to jeden z mála živočichů, kteří jsou schopni žív v nadmořské výšce 5 000 m, to mu umožnuje prostorná nosní dutina, která ohřívá vdechovaný vzduch.
- Irbis dokáže doskočit až 15 m do dálky, tudíž drží rekord ve skoku dalekém mezi šelmami.
- Ke šplhání i skákání má vyvinuté zadní nohy.
- Když chce spát, schová se do skalní dutiny, nebo starého supího hnízda, svine se do klubíčka a obtočí se huňatým ocasem, aby mu nebyla zima.

Model: Papo 2014, jméno: Afrodita

Sob polární - karibu

19. prosince 2017 v 17:08 | Maty26 |  Amerika

Latinský název: Rangifer tarandus caribou
Výskyt: sever Severní Ameriky
Biotop: tundy, tajgy
Výška: 120 cm
Délka: 180 cm
Váha: 400 kg

Způsob života: velká stáda

Potrava: především byliny a lišejníky, nepohrdne ani lumíky a mláďaty mořských ptáků, na mořských pobřežích velmi rád líže sůl.

Ochrana: málo dotčený (LC)

Rozmnožování: Doba říje trvá od konce srpna do počátku října. V tuto dobu si samci vytváří harémy laní a ozývají se chraplavým nebo až chrochtavým troubením a bojují spolu. V květnu dalšího roku laň rodí nejčastěji 1 mládě (tzv. pižík).


Zajímavosti:

- Sobi používají parohy mimo jiné i na odhrabávání sněhu při hledání potravy.
- Sob byl jako jediný z jelenovitých zdomestikován a tyto domácí sobi mohou být strakatí nebo i čistě bílí.
- Sobí samičky jsou jediné z jelenovitých, které nosí paroží, které sice není tak mohutné jako u samců, ale shazují ho později.
- Karibu migrují, zatím co přes léto radši obývají tundry na severu, v zimě preferují severské lesy. V tuto dobu se pohybují rychle a při běhu můžou dosáhnout rychlosti až 51 km/h

Model: Collecta 2015, dostal jméno Kuba

Jurassic world: Fallen kingdom - 1. oficiální trailer!!!

8. prosince 2017 v 21:59 | Maty26 |  Ostatní: co se jinam nevešlo
První oficiální trailer k Jurskému světu: Zánik říše již vyšel! Již nějakou chvíli sleduji na facebooku Chrise Pratta a oficiální stránky JW, ode dneška i Bryce Dallas Howard a snad každý den na jejich facebookovém profilu vychází vždy nějaké video buď z filmu nebo z natáčení. Vždy jsem z těchto videí nadšem a dneska vyšel první oficiální trailer! A vypadá to velkolepě! Owen a Claire (kteří se již rozešli) budou zachraňovat dinosaury z Isla Nublar, na kterém se probudila spící sopka! Podle všeho jim přijede pomoct i Ian Malcolm. A vypadá to, že zde bude i více dinosaurů než v prvním díle! V ukázce vidíme například carnotaura nebo baryonyxe. Objevuje se zde i malá Blue, která dodnes žije na ostrově. Spekulovalo se i o dalších hybridech, myslím, že tento trailer tyto teorie vyvrátil. Na Youtube jsem našel trailer i s českým dabingem, tak můžete kouknout. No.. nevím, jestli vydržím čekat až do léta! :D


Předčasný dárek k Vánocům

4. prosince 2017 v 16:47 | Maty26 |  Teraristika
Včera byli naši na burze a přivezli mi i malý dárek. Již jsem zmínil, že k Vánocům chci gekončíka (nebo jsem možná jen naznačil, teď přesně nevím :D ), ale že mi ho přivezou už v neděli jsem nečekal :D Vlastně jsem ani nevěděl, jestli mi ho doopravdy koupí :D No a stalo se! :) Kiwi je od včerejška doma, zatím v boxu (povinná karantána a navíc je to ještě mládě, tak musí dorůst, aby jí holky nešikanovaly :D ). Je hrozně pěkná a roztomilá, opravdu mám radost! :) Už mě stihla i seřvat :D Mláďata gekončíku jsou celkem uřvaná, postupně jak dospívají, tak už zvuky nevydávají.
Co si o ní myslíte? No není nádherná?! A modelů bude nakonec o trošku víc ;) :D

Entomofágie - hmyz na talíři

3. prosince 2017 v 17:08 | Maty26 |  Ostatní: co se jinam nevešlo
Vzhledem k tomu, že ještě nemám jasno na jakou školu půjdu, tak teď s rodiči chodíme na dny otevřených dveří. Na škole v Moravském Krumlově probíhala mimo jiné i přednáška o entomofágii - pojídání hmyzu. Paní z Brna nám zde vysvětlovala všechny výhody mezi něž patří například to, že pojídání hmyzu je k životnímu prostředí daleko šetrnější (na stejné množství bílkovin spotřebují cvrčci 2 000x méně vody než hovězí, 12x méně žrádla a vyprodukují 100x méně skleníkových plynů a také na ně není potřeba tolik místa) a navíc obsahují více vitamínu B, vápníku a železa. Podle odhadů má být na Zemi v roce 2050 9 miliard lidí (tohle číslo mě dost děsí) a pro Zemi by to byl velký problém takový počet lidí uživit... Jednou z možností je maso ze zkumavky, což je ale drahé, druhou možností je právě již zmíněný hmyz. V současné době je na Zemi 2 000 druhů jedlého hmyzu, mezi ty nejznámější patří cvrčci, švábi, sarančata, mouční červi a zophobasi. Výhodou také je, že je od nás hmyz tolik evolučně vzdálený, že se nemusíme bát ani nemocí typu ptačí chřipka atd. Přednáška byla velmi zajímavá a před touto přednáškou bych přísahal, že brouka do pusy nedám.
Jako první jsme ochutnávali moučné červy ve dvou provedeních - smažené a sušené. Po přednášce jsem byl odhodlán a tak to pro mě nebyl zas takový problém. Mají relativně neutrální chuť, takovou nevýraznou. Jako druhý pokrm přišli zophobasi, což pro mě bylo horší... Nešlo ani o tu chuť, která by se dalo přirovnat k oříškům, ale prostě o ten pocit, že máte v puse tak velkou larvu! A tak jsem snědl pouze jednoho. Jako poslední se podávali cvrčci. Ti mi nechutnali, měli takovou divnou chuť... Bohužel nejsem gastronom a neumím jí popsat :D Velmi mě překvapilo, že to máma zvládla lépe než já a to byla před přednáškou odhodlaná, že brouka do pusy prostě nedá :D Nakonec jsme si něco odnesli i domů pro tátu a sestru, ta se toho ani nedotkla, táta ochutnal. Nejvíc nám všem ale chutnaly sušenky z cvrččí mouky (rozemletí cvrčci, jmenuje se to cvrččí mouka, protože to zní líp - no uznejte sami), ty byly vážně výborné. Ty snadla i sestra aniž by věděla z čeho jsou :D
Z entomofágie mají radost i vegani - cvrčci nemají centrální nervovou soustavu ani nervová zakončení, kterými by mohli cítít bolest.
Hmyz u nás v současné době není považován za jídlo a tím pádem se s nimi v restauracích nesetkáte (neby byste se s nimi alespoň setkat neměli), možnost ochutnat hmyz máte tedy jen na foodfestech a podobných událostech, avšak od ledna 2018 by měl být hmyz běžně k sehnání i v restauracích.
Jinak jsem zjistil, že ta paní bere hmyzáky ze stejného zdroje jako my! :D Takže moji gekončíci mají vážně kvalitu! :) :D