V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

Červenec 2018

Mikulov 2018

30. července 2018 v 19:03 | Maty26 |  Tipy na výlet
Zámek Mikulov je barokní zámek, jehož prostory slouží jako stálá expozice Regionálního muzea v Mikulově, která je zaměřena především na vinařství a historii zámku. V roce 1719 zámek vyhořel, avšak byl obnoven rodem Dichrištějnů. V roce 1945 opět vyhořel, zámek byl později obnoven a dnes je spravován Regionálním muzeem v Mikulově.

To je stručný popis tohoto zámku. Své osobní dojmy přidávat nebudu, snad jen, že je od tud pěkný výhled na město. Důvod je prostý, uvnitř zámku jsem nebyl a ani mě to neláká, zámek neslouží jako zámek, ale jako muzeum a dopadlo by to podobně jako návštěva Miroslavského zámku, který v podstatě ani nestojí za zmínku. Na fotky můžete kouknout zde. Narozdíl od zoo, kde jsou fotky hlavně orientační, aby si návštěvníci mého blogu / mé galerie mohli udělat přehled, co všechno v zoo mohou vidět, jsem se snažil hlavně o umělecké, zajímavé fotky, jak se mi to povedlo, posuďte sami. :)


Dinopark Vyškov 2018

23. července 2018 v 13:21 | Maty26 |  Tipy na výlet

Od mé minulé návštěvy v dinoparku Vyškov uběhly 2 roky, letos mě do dinoparku přilákal především obrovitý argentinosaurus - největší pohyblivý model, který kdy v dinoparcích byl, měří 35 m. Letošní sezóna se nazývá sezónou mláďat - v dinoparku nalezneme 2 malé stegosaury, 2 apatosaury, 3 T - rexe, 2 nové triceratopse (a jednoho původního), krom toho jsou zde již delší dobu 2 malí ceratosauři a parasaurolophus. Během sezóny by se zde ještě měli objevit 2 hrající si allosauři a 2 dospělí burianosauři - první čeští dinosauři.
Hned po příjezdu do dinoparku nás uvítá jako vždy brachiosaurus, kterému již nějaký ten pátek dělají společnost 2 plateosauři. Plateosauři byli tuším novinkou pro rok 2014, pohyblivé modely. V době jejich premiéry to byly velice povedené modely, boužel teď jsou vybledlí a nevypadají hezky (pozn. autora - vybledlí byli už při mé minulé návštěvě). Scéna jako taková se mi také nelíbí, pominume-li to, že brachiosaurus žil v juře a plateosaurus v triasu, i tak působí scéna zanedbaně.


Nový argentinosaurus (fotka nad textem) je opravdu obr, lidé mu sahají zhruba po kolena, bohužel se již na některých místech začíná trhat. Kousek vedle nalezneme giganotosaura a za ním scénu s tyrannosaury a autem, přibyly zde 3 opeřená mláďata a 2 prehistorické stromky (i s cedulkami) - pajehličník přeslenatý a sekvojovec obrovský.
Pohyblivý model triceratopse opodál se dočkal 2 mláďata a přebarvení, aby s nimi ladil/a, pohyblivé mládě, které je zde už delší dobu však přebarveno nebylo. V jejich blízkosti se nachází chasmosauři - u nich je vše při starém. Naproni nim nalezneme 2 mláďata apatosaurů. Nové barvy se dočkal taktéž liopleurodon, který byl zároveň i přemístěn. Nachází se ve (vyschlé) říčce poblíž edaphosaurů, pteranodonů a "dravce kleci". Už se nehýbe, nejspíše dosloužil a tak z něj udělali statický model. To mě vcelku potěšilo, protože tento model mám rád :) Nové barvy se dočkala také edmontonia (také jeden z mých oblíbených modelů). Barva je již trochu sedřená, nejspíše to bude tím, že zde nejsou žádné záterasy a lidé (hlavně děti) na ní často lezou a fotí se zde.


Jak jsem se již zmínil, 2 mláďata neleznete také u stegosaura, u kterého je nově cestička a dá se k němu chodit i zezadu. Naproti němu je již dlouhá léta topící se/ koupající se diplodocus, při mé minulé návštěvě se k němu přistěhovali i miniaturní modely mamenchisaurů, letos (v tomto případě bohužel) byli také přebarveni, s novou barvou ovšem vypadají ještě hůře než obvykle - hnědá s bílými skvrnami... Přistěhoval se sem také pohyblivý přebarvený brachiosaurus a T -rex, čímž vznikl naprostý "mišmaš". Tyrannosaurovo minulé místo - na hromadě kamení u hvězdárny, obsadil pohyblivý megalosaurus - novinka minulé sezóny. Byl bez ozvučení a šlo slyšet, jak vrže :D Naproti němu je stále obrovský pohyblivý diplodocus. Novinkou minulé sezóny je i pohyblivý tsintaosaurus, který je zde vyobrazen ve staré podobě - se špičatým vžrůstkem na hlavě. Loni sem přišel i plzeňský tricaratops, který vystřídal styracosaura - v obou případech se jedná o jedny z prvních modelů. Také gastonia se "odstěhovala".


V zooparku je od roku 2017 nová expozice "Austrálie", která vznikla v nejstarší části zooparku. Obývají ji klokani rudokrcí a hejno andulek, pro které je v zázemí připraveno 200 (!) budek. "Průchozí voliéra andulek.. Koho to napadlo? Tak krásná, velká voliéra a pro andulky?" si jistě říká kdejaký milovník exotického ptactva a já si to vlastně říkal taky. I když musím říci, že to něco do sebe má. Když jsem vešel dovnitř a hejno andulek prolétlo voliérou bylo to něco docela jiného, než to, co můžu vidět v našich voliérách. Mou pozornost ovšem získal klokan rudokrký, který vybíral zbytky prosa po andulkách těsně u cesty. Nebyl plachý a nechal se hladit, takže to byl zajímavý zážitek :) Tedy dokud se nepřihnaly 2 děti a klokana nám nevyplašily... :I I lemur, stejně jako při minulé návštěvě, se nechal hladit, opět do doby, než nám ho nevyplašily děti.
Přímo naproti vstupu do zooparku vzniká novinka pro příští sezónu - betonová vodní expozice s 2 průhledy pod hladinu. V hlavě jsem si říkal, jaká zvířata budou tuto novou expozici obývat- vydry či snad dokonce tučňáci? Zklamáním bylo, když jsem si přecetl Zoo noviny, které si můžete v zooparku vzít, a zjistil jsem, že tuto expozici budou obývat české ryby. Expozice vyšla na 3,8 milionu kč a má objem 90m3. Odkaz na fotogalerii přikládám zde.


Lednice - zámecký skleník

16. července 2018 v 13:37 | Maty26 |  Tipy na výlet
Skleník byl postaven v letech 1843 - 1845. Je dlouhý 92 m, 13 m široký a 10 m vysoký. Jako vše v lednickém areálu skleník zřídili Lichtenštejnové. Nejlepší zahradníci sbírali semena rostlin pro zdejší skleník v Jižní Americe.
Hned po vchodu do skleníku nás uvítala rozkvetlá liána gloriosa, o kousek dále rozkvetlá begonie, ale co všechno jsme viděli vypisovat nebudu, asi by to nebyl příliš zajímavý článek - radši koukněte do galerie, máte tam i fotky a nejen suše napsaný text :D Skleník je bujně osázen zelení. Trvdit, že zde dominují jihoamerické rostliny by bylo asi pravdivé, vzhledem k tomu, že rostliny byly sesbírány v jihoamerických zemích, avšak poněkud troufalé, protože většinu zde pěstovaných rostlin ani neznám a cedulky se jmény měly snad jen 3 rostliny :D Nachází se zde hlavně terestrické rostliny, z epifytů zde můžeme vidět například fylokaktus, parožnatku, která je hojně rozšířená po celém skleníku, orchidej stanhopea tigrina, které je zde také v několika exemplářích, během mé návštěvy zde byly asi 3 kvetoucí, 1 s poupaty a 1 odkvetlá, ale mám pocit, že i další nekvetoucí rostliny podobného habitu, ovšem to bez květů nemůžu zjistotou říci. Další zde zastoupená orchidej je Oncidium sphacelatum, jedno kvetoucí a opět nejspíše několik nekvetoucích. Dendrobium zavěšené v korkovém květináči spolu s kapradinou netíkem vypadalo také efektivně, ač nekvetlo. Všechny zmniňované epifyty jsou zavěšené po okrajích skleníku (viz fotky níže). Výjimku tvoří tilandsie, které zde mají naaranžované větve, na kterých rostou. Společnost jim dělají orchideje rodu cattleya a phalaenopsis, či jiné bromélie. Terestricky pěstovanými epifyty jsou zde například hojně zastoupené vzrostlé sleziníky či anthurie nebo také phalaenopsisy. Zatímco u prvních dvou zmíněných rostlin je terestrické pěstování běžné, u phalaenopsisů je vyloženě nevhodné, vsadil bych se, že je zde musí často měnit... Dále zde nalezneme sestavu palem, podle kterých se skleník jmenuje palmový, vzrostlou liánu monsteru, která právě kvete nebo plumérie, které, jak víte, jsem si v poslední době hodně oblíbil. Bohužel nekvetly. Sestavu rostlin doplňuje i pár jezírek s rybami. Skleník rozhodně stojí za návštěvu :)Schleich Allosauři

2. července 2018 v 20:54 | Maty26 |  Druhohory
Allosaurus (podivný ještěr) byl popsán roku 1877. Obýval USA a Portugalsko ve svrchní juře, zhruba před 155 - 150 miliony lety. Dorůstal do velikosti 7 - 9 metrů, ale podle některých zdrojů mohl dorůst až 12 m. Dospělí jedinci mohli vážit něco přes 3 tuny. Více fotek v odkazu zde a dubnové focení zde.