Vítám Vás na mém blogu. Blog se zprvu věnoval modelům zvířat a byl ve formě virtuální zoo. Sběratelství se posunulo na minimum a začaly přibývat další koníčky, nyní na blogu najde rubriku pro každý můj koníček. Naleznete zde rubriku věnující se modelům a vlastně i zvířatům, teraristice, rostlinám, výletům, keslení a mé hobby pro modelování a pravěk představuje rubrika pravěku. Doufám, že se Vám bude blog líbit a budete se pravidelně vracet.

Maty26----__-------______

Červenec 2018

Lednice - zámecký skleník

16. července 2018 v 13:37 | Maty26 |  Tipy na výlet
Skleník byl postaven v letech 1843 - 1845. Je dlouhý 92 m, 13 m široký a 10 m vysoký. Jako vše v lednickém areálu skleník zřídili Lichtenštejnové. Nejlepší zahradníci sbírali semena rostlin pro zdejší skleník v Jižní Americe.
Hned po vchodu do skleníku nás uvítala rozkvetlá liána gloriosa, o kousek dále rozkvetlá begonie, ale co všechno jsme viděli vypisovat nebudu, asi by to nebyl příliš zajímavý článek - radši koukněte do galerie, máte tam i fotky a nejen suše napsaný text :D Skleník je bujně osázen zelení. Trvdit, že zde dominují jihoamerické rostliny by bylo asi pravdivé, vzhledem k tomu, že rostliny byly sesbírány v jihoamerických zemích, avšak poněkud troufalé, protože většinu zde pěstovaných rostlin ani neznám a cedulky se jmény měly snad jen 3 rostliny :D Nachází se zde hlavně terestrické rostliny, z epifytů zde můžeme vidět například fylokaktus, parožnatku, která je hojně rozšířená po celém skleníku, orchidej stanhopea tigrina, které je zde také v několika exemplářích, během mé návštěvy zde byly asi 3 kvetoucí, 1 s poupaty a 1 odkvetlá, ale mám pocit, že i další nekvetoucí rostliny podobného habitu, ovšem to bez květů nemůžu zjistotou říci. Další zde zastoupená orchidej je Oncidium sphacelatum, jedno kvetoucí a opět nejspíše několik nekvetoucích. Dendrobium zavěšené v korkovém květináči spolu s kapradinou netíkem vypadalo také efektivně, ač nekvetlo. Všechny zmniňované epifyty jsou zavěšené po okrajích skleníku (viz fotky níže). Výjimku tvoří tilandsie, které zde mají naaranžované větve, na kterých rostou. Společnost jim dělají orchideje rodu cattleya a phalaenopsis, či jiné bromélie. Terestricky pěstovanými epifyty jsou zde například hojně zastoupené vzrostlé sleziníky či anthurie nebo také phalaenopsisy. Zatímco u prvních dvou zmíněných rostlin je terestrické pěstování běžné, u phalaenopsisů je vyloženě nevhodné, vsadil bych se, že je zde musí často měnit... Dále zde nalezneme sestavu palem, podle kterých se skleník jmenuje palmový, vzrostlou liánu monsteru, která právě kvete nebo plumérie, které, jak víte, jsem si v poslední době hodně oblíbil. Bohužel nekvetly. Sestavu rostlin doplňuje i pár jezírek s rybami. Skleník rozhodně stojí za návštěvu :)Schleich Allosauři

2. července 2018 v 20:54 | Maty26 |  Druhohory
Allosaurus (podivný ještěr) byl popsán roku 1877. Obýval USA a Portugalsko ve svrchní juře, zhruba před 155 - 150 miliony lety. Dorůstal do velikosti 7 - 9 metrů, ale podle některých zdrojů mohl dorůst až 12 m. Dospělí jedinci mohli vážit něco přes 3 tuny. Více fotek v odkazu zde a dubnové focení zde.