V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

Druhohory

Schleich Allosauři

2. července 2018 v 20:54 | Maty26
Allosaurus (podivný ještěr) byl popsán roku 1877. Obýval USA a Portugalsko ve svrchní juře, zhruba před 155 - 150 miliony lety. Dorůstal do velikosti 7 - 9 metrů, ale podle některých zdrojů mohl dorůst až 12 m. Dospělí jedinci mohli vážit něco přes 3 tuny. Více fotek v odkazu zde a dubnové focení zde.
Liopleurodon

4. června 2017 v 11:49 | Maty26

Popsané druhy: L. ferox, L. pachydeirus, L. rossicus
Význam jména: zub hladké strany
Délka lebky: 1,5 m
Období: střední až svrchní jura, před 160 - 150 mil. lety
Výskyt: Německo, Francie, Velká Británie
Potrava: zejména žraloci

Měřítko: 1:33 (měřeno podle lebky)

Byl to vytrvalý plavec, který dokázal prudce zrychlit. Útočil ze zálohy a lovil převážně žraloky. Je pravděpodobné, že zvládl zachytit i jemné pachy jako třeba dnešní žraloci. Nejspíše neměl moc přirozených nepřátel. Jeho celá kostra se nenalezla a tak není jeho celková délka dosud jistá, vědci ale usuzují podle jeho lebky dlouhé 1,5 m, že mohl dosahovat velikosti okolo 6 m, někteří vědci tvrdí, že dokonce i 10 m. V putování s dinosaury byl vyobrazen dokonce 25 metrů dlouhý a 150 tun vážící a uváděn jako největší dravec všech dob. Avšak toto tvrzení není příliš pravděpodobné. Jméno dostal podlo toho, že měl zuby, které byly z jedné strany hladké.

Zdroje: Wikipedie, význam jména z blogu praveka-zvirata.webnode.cz

Velociraptor

23. května 2017 v 18:13 | Maty26

Popsané druhy: v. mongoliensis, v. osmolskae

Význam jména: Rychlý lupič
Velikost: 1,8 - 2,1 m
Váha: 20 kg
Období: svrchni Křída, před 75 - 71 mil. let
Výskyt: Mongolsko
Potrava: masožravec, lovil ve smečkách

Měřítko: 1:26

Velociraptor měl i jako ostatní raptoři na zadních končetinách srpovitý dráp, kteý měřil kolem 6 cm. Lovil a žil ve smačkách. Potravu mohl mít rozmanitou, od menších savců, před mláďata dinosaurů až po dospělé dinosaury jako byl třeba protoceratops. V roce 1971 byla objevena zkamenělina 2 koster zaklesnutých do sebe - jednalo se o velociraptora a protoceratopse. V průběhu jejich boje je nejspíše přikryla písečná bouře.
Velociraptor se proslavil zejména svou rolí v jurském parku a jeho pokračováních. Ovšem zde je značně zkreslený. Je vyobrazován s výškou přes 2 metry, vysokou inteligencí a velkým apetitem. Avšak velociraptor dosahoval velikosti spíše statného psa (výška kolem 80 cm). Velociraptorům z jurského parku více odpovídají rody deinonychus nebo utahraptor.

Zdroj: Wikipedie
 
 

Reklama