V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

moje malá botanická

Rostlinné novinky

18. června 2018 v 18:50 | Maty26
Má sbírka rostlin se neustále rozrůstá, pojďme se podívat na ty nejzajímavější přírůstky :)

Plumérie
Stromek původem z tropické Ameriky, spojován především s Havají. Díky svým nádherným vonným květům se hojně rozšířil jako okrasná květina. Do této rostliny jsem se zamiloval téměř před rokem, když jsem jí viděl na internetu. Nikdy bych neřekl, že bude takový problém tuto rostlinu získat. Jak jsem projížděl eshopy, všude byla jen semana, u kterých si na kvetení bohužel pár let počkáme...Rostliny z řízků mohou kvést ihned, ale je velký problém je sehnat, v eshopech se běžně nevyskytují, lidé si je často vozí například z Mallorcy nebo Egypta. O to větší radost byla, když mi jedna paní řekla, že na Kakteen mají řízky ze Srí Lanky :) Celkem měli 4 barvy (žlutá, bílá, růžová, červená), já si vybral žlutou a růžovou, obě po 250 Kč, s poštovným to bylo 650 Kč. No posuďe, nejsou nádherné?


Burrageara Nelly Isler

26. května 2018 v 18:07 | Maty26
Tuto krásnou orchidej byste hledali v přírodě marně, jedná se totiž o multihybrid - křížence 4 rodů orchidejí (Oncidium x Odontoglussum x Miltonia x Cochlioda), byla vyšlechtěna v Americe roku 1927 mužem jménem Albert Burrage. V hobbymarketech ji nalezneme často, občas se objeví i v obchodech typu Albert atd. Prodává se zde pod obchodním, nebotanickým názvem "Cambria", pod kterým je prodáváno mnoho dalších orchidejových kříženců. Vzhledem k tomu, že se jedná o často pěstovaný druh, nalezneme množství různých barevných variací. Nejčastější je červená s bílým, červeně vzorovaným pyskem, červenou však může nahradit oranžová nebo dokonce mohou být vzorované i okvětní lístky (sepaly a petaly). Další variantou může být například tmavě červená bez vzorovaného pysku (tzv. "Dark Red"). Tato orchidej zvláštně voní, mně je tato vůně příjemná, mé sestře naopak nepříjemná a máma v ní cítí posekanou trávu :D Intenzita vůně se u jednotlivých variant liší, klasická voní docela intenzivně, zatímco Dark Red voní velice nevýrazně.
V mé sbírce byla jako první orchidej z řad ne-phalaenopsisů právě klasicky zbarvená Burrageara, krásně rostla, ale zimu bohužel nepřežila. A protože je tato orchidej opravdu úžasná, tak jsem si ji minulý týden pořídil znovu a koupil jsem si ještě "Dark Red" :)

Nové phalaenopsisy

30. dubna 2018 v 18:50 | Maty26
"Phalaenopsis... Ta nejběžnější orchidej... Vždyť už jich mám dost! Phalaenopsisy už jen botanické!" Můžete si říkat jak chcete, ale když projdete v obchodě okolo pěkného phalaenopsisu za rozumnou cenu, stejně neodoláte :D Můžu potvrdit :D Je to asi 2 týdny z5, co jsem v Kauflandu narazil na mini phalaenopsis za pouhých 85 Kč (nebo nějak tak) :D Jeden jsem si musel odnést domů :D Navíc je mini, takže mi moc místa nezabere :D (Orchidejářovo pravidlo číslo jedna - vždy si musí umět obhájit - okolí i sobě samému, proč si danou orchidej koupil :D ) No Ok, tak jsem si řekl, že phalaenopsisy už nechci, pro jednou se nic nestane... V ten samý den jsem ale zahlédl ještě v květinářství slevněný phalaenopsis za 50 Kč. Tmavě růžový (fotky klamou, ve skutečnosti byl o dost tmavší) se žlutým okrajem... a drobnokvětý! A když já mám pro ty drobnokvěté slabost :D Ty klasické už mě moc nelákají, už mě nějak přestaly bavit, velké hybridní "obludky", mnohem kouzelnější a něžnější mi připadají právě hybridy s drobnými kvítky :)
K fotkám nových, kvetoucích phalů přidám ještě jeden vyvázaný na kůru, zachraňovaný, přes zimu mi u něj uhnily kořeny. Na kůře phalaenopsisy jdou prý krásně a mně se na kůře daří pěstovat orchideje. Phalaenopsis vyvázaný mám pouze tento, ale u ostatních orchidejí na kůře se dostavuje úspěch ve formě kořenů či pahlíz :) Takže ještě si nějaké phalaenopsisy dozajisté vyvážu :)


Nový phalaenopsis

16. dubna 2018 v 13:56 | Maty26
Jaro se pomalu vkrádá do dveří a s ním mám plno novinek ohledně rostlin :) Vlastně jsem o nich neinformoval, protože jsem tyto články považoval za podřadné, nezábavné.


Přehled novinek:
Přes zimu jsem přišel o pár rostlin. Z orchidejí o 2 phalaenopsisy, Colamanaru Catatante, Burragearu Nelly Isler a Bratonii Sherlob Tolkien. Poslední 2 jmenované mě mrzí obzvlášť, budu si je muset znovu pořídit, jsou to nádherné a voňavé kytky. Málem jsem přišel i o Oncidium Sweet Sugar, nevypadalo to moc nadějně, ale nakonec zabojovalo a dnes mu již rostou první kořínky :)

Pěstování na kůře: i přes loňské neúspěchy jsem neodolal a zkusil znovu vyvázat pár orchidejí na kůru. Loni jsem zkoušel pěstovat orchideje čistě na kůře, bez mechu, jak mi jeden nejmenovaný člověk poradil. Letos jsem to zkusil s mechem u pár rostlin, vše, co mám na kůře roste. Přesněji se jedná o Dendrobium kingianum (nové pahlízy, kořeny a 2 keiky), 2 hybridní Dendrobia nobile (obě mají nové pahlízy, ale na kořeny ještě čekám), zachráněné oncidium, Meshaaru (téměř po roce se mi ji povedlo přimět k růstu - roste jí nová pahlíza.. a na kůře! Super!) a nově phalaenopsis, který zachraňuji po zimě.

Nové rostliny: Epidendrum Pretty Princess, Cattleya, nově žlutý phalaenopsis, který jsem dostal za přijímačky a Oncidium Pupukea, které bylo ve výprodeji, takže ho budu zachraňovat. Nejspíše půjde na kůru.

Až se mi bude chtít, napíši samostatný článek o pěstování na kůře :)

Velikonoční kaktus

2. dubna 2018 v 16:37 | Maty26
Ve středu jsem si koupil velikonoční kaktus, červený s poupaty. Na kvetení jsem si musel počkat až do dneška - na Velikonoční pondělí :D Je naprosto nádherný :) A má plno poupat, tak snad chvíli pokvete, vánoční kaktus má také ještě nějaká v záloze a možná se stane to, že mi pokvetou oba zároveň, jak velikonoční, tak vánoční :D Vánoční kvete průběžně už od října :) Já ty epifytní kaktusy prostě miluju :D Teď by mi ještě mohl vykvést nějaký fylokaktus a byl bych naprosto spokojen :D Ale zatím jsou to jen malé řízky, tak si chcíli počkám :D

Jinak veselé Velikonoce! :)Mango

28. února 2018 v 14:28 | Maty26
Po delší době se opět pochlubím s mým mangem :) Krásně roste, už je to velká rostlina :) A jeho kolega avokádo také :DJen to třeba příště :)

guzmánie bez květináče

24. ledna 2018 v 13:43 | Maty26
Naposledy jsem psal do rubriky o rostlinách o broméliovitých, že jsou to epifyty a tím pádem se dají bez problémů pěstovat vyvázané na větvi s mechem. Tato moje byla v létě letněná, spadla mi, vysypala se a polámaly se jí listy. Myslel jsem, že o ní přijdu a tak jsem jí už nezasazoval a pouze jí dal o okrasného květináče jen tak na sucho, ani jsem nerosil a poze doléval odstátou vodu do růžice. Jaké překvapení, jak krásně roste :) Starší listy nesou známky po poškození, ale ty nové jsou už v pořádku :) Vlastně mi jedna v květináči uhnila, takže toto je podle mě ideální řešení :)

vanilka

7. ledna 2018 v 17:30 | Maty26
V pátek jsem dostal vanilku :) Vanilka je liánovitá, epifytní orchidej z Mexika a Guatemaly. Opyluje jí endemický druh hmyzu a některé druhy kolibříků. S možností umělého opylení se rozšířila po tropech celého světa. V bytových podmínkách kvete sporadicky a to až dosáhne délky minimálně 5 metrů. myslím si, že více psát je celkem zbytečné, jelikož každý dobře zná vanilku z kuchyně :)

bromélie

15. listopadu 2017 v 19:22 | Maty26
Včera jsme byli se školou ve Znojmě a v Kauflandu jsme měli rozchod no a já uviděl obří Aechmeu (čti échmea) ve slevě, z původních 500 na pouhých 100 kč! :D Nešlo odolat! :D
Bromélie mám hodně rád, jsou to moje nejoblíbenější rostliny hned po orchidejích :) Bromélie jsou podobně jako orchideje většinou epifyty, vyskytují se v jižní a střední Americe. Zaléváme je do listové růžice, podlě některých zdrojů by měl být substrát stále vlhký, ale jeden pěstitel je pěstuje bez květináče, prostě úplně naholo, kořeny ani nerosí, pouze zalévá do růžice a nevypadá, že by si rostliny stěžovaly :) Ba naopak radí nezalévat, že mu pak uhnívaly. Bromélie kvetou pouze jednou za život, pak umírají a zanechají po sobě odnože. Bromélie kvetou opravdu dlouho (viz. moje mini vriesea a mini guzmania, které vidíte na fotkách níže, byly zakoupeny o prázdninách a pořád ještě kvetou a nevypadá to, že by hodlaly v blízké době přestat :) ) a po odkvětu jak jsem již řekl vytvoří odnože a tím se nám rostlina rozmnoží, buď si můžeme nechat trs (vypadá efektivně, když vykvete celý trs naráz) a nebo je rozdělit. Počet odnoží může být různý - viz. moje vriesea splandens (což je velice dekorativní druh i bez květu a když vykvete, to je teprv paráda), která vytvořila pouze jednu odnož, moje nová aechmea je na tom stejně, ale například guzmania "candy" má odnoží asi 5, ty budu na jaře rozsazovat, jelikož to není zrovna drobek (i když oproti aemchmee to drobek je :D ) a budu trochu šetřit místem :) Mezi bromélie patří také ananas čitilandsie, o kterých napíši článek později.

vriesea mini

guzmania mini

vandy

30. října 2017 v 17:06 | Maty26
Mezi moje oblíbené orchideje patří vandy a chladnomilná dendrobia, u kterých musím řešit problém, kde je zazimuji, to naštěstí u vand řešit nemusím. Jediným problémem u vand je jejich vyšší cena, která se u kvetoucích rostlin pohybuje od 1 000 výše. Například moje vanda stála původně 1 300 Kč, ale nakonec jí mám za 500 i s poštou - jedna hodná paní mi jí koupila v Praze ve výprodeji. Pak mám ještě 2 ascocendy, což je kříženec vandy a ascocentra, a proto je oproti "čisté" vandě drobnější. Ty jsem získal ve Znojmě, když jsem uviděl 3 ascocendy u nás v Bauhausu, kde neseženu ani cattleye, dendrobia ani nic podobnýho, z orchidejí akorát phalaenopsis a semtam nějakou cambrii, tak jsme byl hodně mile překvapen a dal si za úkol, že počkám až budou ve výprodeji a budou moje! :D Nakonec se mi podařilo ulovit 2. Jako první jsem si domů odnesl žlutou za 350 Kč a o nějaký ten týden později jsem si přinesl ještě jednu, tentokrát za 250 Kč, bude buď fialová nebo růžová (viz. fotka mobilem - odpusťte kvalitu). To mi udělalo vážně radost. Vandy jsou nádherné mohutné orchideje původem z jihovýchodní Asie. Jsou typické pro pěstování bez kůry - volně zavěšené a nebo ve váze. Mají rovněž hrozny velkých květů a ani ascocendy nejsou zrovna drobečci. Vandy milují letnění, které jsem jim dopřál, teď je mám doma na garnyži. A letnění přináší své ovoce! - vanda se chystá kvést! Hlavně mi držte palce, ať to dopadne dobře a né fiaskem jako moje brassidium, které mě vážně zklamalo...


Schlumbergera truncata

26. října 2017 v 16:16 | Maty26
Dneska mi vykvetl i druhý vánoční kaktus - tentokrát červený a růžový je v plném květu :)ceropegia woodii, schlumbergera truncata a další

22. října 2017 v 20:09 | Maty26
Včera jsme byli jako každý měsíc u babičky a cestou jsme se stavili i k jedné milé paní, která mi nabídla nějaké rostliny. Původně jsem si přijel pro svícník (ceropegia) a fylokaktusy (epifylum), nakonec jsem odešel se 16 rostlinami - převážně sukulenty. :D Přesněji několik kusů kalanchoe, sukulentní tradescantie (poděnka, voděnka), sukulentní muškát, sukulentní cissus, pak něco u čeho si nepamatuji název, taky to bude mít kmínek a již zmíněný svícník a 3 fylokakusy. Rostliny které nepatří mezi sukulenty zastupuje diffenbachie, 2 druhy begonií a potos silver. Byla to paráda, místnost jen pro kytky, regály plné převážně sukulentů. Kytky napravo, nalevo, před vámi, za vámi a i nad hlavou (byly tam takové "mostky mezi jednotlivými regýly), takže prostě super! A dnes ráno mi vykvetlo první poupě u vánočního kaktusu. Další budou následovat. Mám hroznou radost, ty květy jsou opravdu nádherné. A za chvíli mi pokvete ještě jeden vánoční kaktus, tentokrát řízek, takže né tak bohatě, ale pár poupat také má :) Jak jste strávili víkend vy? :)
Více fotek vánočního kaktusu ZDE a svícníku ZDE.


parožnatka - platycerium

14. října 2017 v 20:05 | Maty26
Na světě existují 4 druhy rostlin: ty které nechci, ty které mám, ty které chci a ty které potřebuji :D A parožnatka patří do poslední skupiny :D Nebo tedy patřila :D Teď už patří do té druhé :)

Stejně jako u mnoha různých věcí se mění trendy i u rostlin. Parožnatka je zrovna jedna z velmi moderních rostlin, která zažívá svůj "boom". Parožnatka je epifytní kapradina původem z jihovýchodní Asie, Austrálie, tropické Afriky, Madagaskaru, Peru a Bolívie. Existuje 18 druhů. Rostlina má 2 typy listů. Listy mají na sobě chloupky, které nikdy neutíráme, chrání rostlinu před suchem, ale i tak rosení ocení. Rostlina je nenáročná na pěstování, jako většina epifytů vyžaduje jasné rozptýlené světlo. Pěstovat jí můžeme buď v normální zemině a pravidelně zalévat, v kůře na orchideje a pravidelně máčet nebo vyvázanou na kůře či větvi a denně rosit. Rostlinu nepřesazujeme pokud to není nutné. Některé parožnatky mohou dorůst do monstrózních rozměrů viz. Platyceirum grande.

A teď jak jsem přišel k té své: Na internetu jsem koukal na pokojovky.cz a tam parožnatky zrovna nejlevnější nebyly, tak jsem si jí neobjednal a doufal, že se objeví v obchodě. A stalo se! V Baumaxu ve Znojmě vážně byly parožnatky. Ale byly to takové chcíplinky a stály přes stovku. No tak to se na mě nezlobte, ale za tu cenu fakt né. Nakonec jsem parožnatku získal náhodou, jel jsem ke kadeřnici, po ostříhání jsem čekal dlouho na autobus, tak jsme poseděl v parku u zámku, navštívil květinářství, kam chodím pravidelně (ale odnesl jsem si z tama jen jednou phalaenopsis mini ve slevě za 50 kč, jinak tam nemají pořádně nic) A pak jsem si vzpomněl, že kousek od tama je ješte jedno zahradnictví, kde jsem ještě nebyl. Je podzemí a tak jsou zde rostliny pod umělým osvětlením. Ale byla tam příjemná teplota, což byla vítaná změna oproti venkovnímu horku. Když jsem uviděl 2 parožnatky za 80 Kč, tak jsem jí prostě musel mít! No a tak jsem k téhle epifytní krasavici přišel :) Jo a prodavač byl sympaťák ;) :D Kdyby někoho zajímalo, tak se to jmenuje, tak je to zahradnictví Kopetka.

A ještě poznámka - všechny rostliny co Vám budu ukazovat už mám nějakou tu chvíli :) Na zimu rostliny už nechci, zkusím to přečkat do jara :D Uvidíme, zda se mi to podaří :D


nějaké pokojovky

12. října 2017 v 15:36 | Maty26
Přidávám pár fotek nejnovějších přírůstků do sbírky - calathea a tradescantia, na třetí fotce mango, to vyrostlo, co? :) Na ty svěšené listy nekoukejte, ony ty listy narostou, mají nádech do červena a až dorostou do určité délky, tak se začnou vybarvovat a narovnávat :)Vánoce se blíží

3. října 2017 v 18:18 | Maty26
Takže ještě jednou moc děkuji, za reakce k minulému článku.
A mám pro Vás novinku! Nakvetly mi 2 ze 3 vánočních kaktusů! :D Že by se blížily Vánoce? Ten jeden je obsypán poupaty, další 2 jsou letošní řízky, takže jsou značně menší, 1 má 3 poupata a druhý (zatím) žádná. Jen doufám, že mi to vydrží! Při mém štěstí... Třikrát jsem se těšil na to, že mi pokvete phalaenopsis, no a jednou to bylo totální fiasko - čekám hrozně dlouho, na stvolu jsou už i poupata a najednou opadají.. Dvakrát z toho byla keika (mladá rostlina). A pak jsem se tu chlubil brassidiem, tak to to asi taky do konce nedotáhne. :/ No, musím doufat!


zygopetalum

26. září 2017 v 17:28 | Maty26
Zygopetalum, česky chomoutovka je chladnomilná orchidej z Jižní Ameriky. Téhle orchideji jsem se v obchodě dlouho vyhýbal, je totiž považována za náročnou a nevděčnou kytku. Ale nezvládl jsem to :D Zygopetalum je nádherná orchidej a navíc květy příjemně voní. Za 130 Kč jsem jí tam nemohl nechat! :D Bohužel jsem si spolu s ní přitáhl s sebou i červce (ta potvora uprostřed květu), tak se jich teď musím zbavit. No uznejte, není nádherná? :)

Vzpomínka na léto

22. září 2017 v 16:36 | Maty26
Je tu sychravý podzim a s ním i chřipková sezóna. Bohužel už jsem se stihl nakazit :D Tak přikládám takovou malou vzpomínku na léto aneb letnění mých orchidejí. Letnění je pro většinu orchidejí prospěšné, pro některé dokonce nezbytné k tomu aby vykvetly u některých je naopak bez účinku a některým byste tím akorát tak uškodili (třeba phalaenopsis by letnění nemusel rozdejchat). Teď už mám orchideje a vlastně všechny pokojovky doma, až na chladnomilná dendrobia.


Phalaenopsis

4. září 2017 v 19:51 | Maty26
Phalaenopsis je orchidej z jihovýchodní Asie. Hybridy tohoto druhu jsou nejprodávanější orchidejí vhodnou pro začátečníky. Péče není nikterak složitá - orchidej je zasazená v korovém substrátu, se zálivkou nám poradí kořeny - jsou-li zelené, tak je orchidej napitá, jsou-li stříbrné a substrát suchý, namočíme orchidej cca na 30minut do dešťové nebo odstáté vody. Nerosíme, kdyby se voda dostala do srdíčka (středu rostliny), tak nám uhnije. V přírodě roste na stromech vzhůru nohama, proto není zvyklá na vodu ve srdíčku. Já mám 12 hybridních phalaenopsisů a 1 botanický - phalaenopsis pulchra. Většina je kupována po odkvětu, takže barva bude překvapením. Barvy, které vím jsou: fialovobílý, růžový, bílý s fialovými tečkami, XXL bílý, mini růžový, žlutý, drobnokvětý fialový a drobnokvětý bílý. Více fotek naleznete ZDE.

Brassidium

28. srpna 2017 v 17:41 | Maty26
Brassidium zní název této krasavice jejiž rodiče pochází z Jižní / střední Ameriky a jsou jimi Oncidium a Brassia (pavoučí orchidej). Někteří jedinci voní (například právě ta moje). Jedná se o epifytní orchidej, která tvoří pahlízy. Kvete na rok starých pahlízách. Moje brassidium bylo koupeno v červenci tohoto roku jako kvetoucí a teď má zase nasazeno na květ. Velmi mě to potěšilo, pokud stvol vydrží, tak se bude jednat o první orchidej co mi vykvetla. :) Držte mi palce.

pěstební pokus: mango

9. června 2017 v 16:01 | Maty26
Jak víte miluji rostliny a to obzvláště t tropické. Na facebooku jsem viděl fotky manga a tak jsem to zkusil taky. :) A 18.5. jsem si koupil mango, snědl ho, vyloupl pecku a zasadil do vysokého květináče. 6.6. jsem nalezl nějakou hroudu a tak jsem jí "odmetl" a tam, mango! A roste jak o život! Však posuďte z fotek :) Dělá mi radost.

18.5. - rozlousknutá pecka

z deníku pěstitele

1. května 2017 v 11:09 | Maty26
Mám další koníček... a to pěstování tropických rostlin. Smějící se Všechno to začalo v lednu, kdy jsem chtěl koupit nějaké rostliny na připravenou rekonstrukci terária pro Felixe (která začíná až teď Smějící se) a tam byl výprodej rostlin! Neodolal jsem a koupil jsem si i rostliny, které jsem do terárka nepotřeboval. A to třeba poloopadaný fíkus a dracena s vodním kamenem. Pak jsem se těšil na další návštěvu a tak to začalo. Smějící se Odnesl jsem si palmu s oschnutými konečky listů, anturii s tím samým problémem a orchidej za 30 Kč! Brzo se stala tato kráska mou oblíbenou rostlinou a na internetu jsem si o ní něco přečetl a zjistil jsem, že péče o ni není tak složitá, jak se na první pohled zdá. Usmívající se Ale proč dávaly do výprodeje zdravou orchidej a tak levně? No ona zdravá nebyla... Doma se všechny mé rostliny spravily až na tuto orchidej... té začaly žloutnout a opadávat listy.... Tak jsem zjitil, že má hnilobu srdíčka. Zamračený A tak jsem přišel o svou první orchidej.... A začal jsem se jejich pěstování zas trochu bát.. Ale chvíly na to jsem dostal novou, odkvetlou orchidej ke svátku. Doma se jí začalo dařit a tak jsem se mohl radovat z nových kořínků, listu a teď čekám i na květ. Usmívající se Po tom, jak u mě prospívá jsem se jejich pěstování přestal bát a koupil jsem si další odkvetlou orchidej, které už taky roste nový lísteček a myslím, že i pokvete (má takovou malou bouličku, ale možná se mi to jen zdá). A tak jsem měl už 2 orchideje rodu phalaenopsis (česky můrovec, nebo taky zkráceně phal), což je ta nejběžnější orchdidej, ale já se nemůžu dočkat na jejich květy. Usmívající se Zas po nějaké době jsem našel inzerát, že paní z Liberce prodá 2 orchideje (phalaenopsis a dendrobium phalaenopsis ) za 100 kč. No ty jsem musel mít! Smějící se I s poštovným mě nakonec vyšly na 250... Nevinný Ale doma když mi balík přišel, tak jsem viděl nádherné a veliké dendrobium! I s květináčem má skoro 60 cm! No bomba! Usmívající se Tomu se u mě také daří, jedna pahlíza pořádně vyrostla! A druhá se srovnala. Moje předposlední přírůstky jsou kvetoucí dendrobium phalaenopsis "polar fire" a burrageara nelly isler. A úplně poslední přírůstek je phalaenopsis mini, který jsem dostal od mámy. Usmívající se Takže celkem 7 orchidejí! Smějící se Prostě jsem se do těchto něžných tropických krásek zamiloval....
Jednou by se mi líbilo mít zimní zahradu, kam bych sbírku mojich tropických krásek ubytoval. Usmívající se
 
 

Reklama