V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

Prvohory

Trilobiti

11. června 2017 v 13:27 | Maty26

Popsané druhy: bylo popsáno 17 000 druhů
Význam jména: 3 laloky (podle stavby jeho těla)
Velikost: 1 mm - 90 cm
Období: Kambrium až Perm, před 530 - 251 mil. lety
Výskyt: celý svět, v Česku například oblast Barrandien
Potrava: menší druhy dendrit (materiál v kalu u dna), větší lovili například jiné trilobity.

Prvohory byly obdobím trilobitů. Vyvinuli se na začátku prvohor (v Kambriu) a vyhynuli až na konci prvohor při permském vymírání. Jednalo se o mořské živočihy, většinou žijící při dně. Pohybovali se spíše kráčením než plaváním. Při nebezpečí se mohli zklubit do klubíčka (jako třeba některé svinky). Mezi jejich nepřátelé patřili například hlavonožci, dravé ryby a členovci (třeba anomalocaris a mořští štíři).

Zdroj: Wikipedie

Anomalocaris

19. května 2017 v 14:44 | Maty26

Popsané druhy: A. canadensis
Význam jména: Podivný garnát
Velikost: 60 - 90 cm
Období: střední kambrium, před 505 mil. let
Výskyt: Kanada, Čína, Austrálie, Utah
Potrava: drobní členovci jako třeba trilobiti

Měřítko: 1:13

Anomalocaris byl jeden z prvních velkých predátorů. Paleontologové prvně nelezli jeho chapadla a ta považovali za kořýše (odtud latinský název), ale pak se zjistilo, že se jedná o zcela jiného živočicha, avšak jméno mu již změněno nebylo. Lovil trilobity a jiné drobné členovce, na které se nejspíše vrhal zvrchu a přidržoval si je svými chapadly. Ústní otvor byl kruhovitého tvaru a byl vyzbrojen ostrým zubem podobně jako u chobotnic. Měl také složené oči, díky kterým mohl dobře vidět své okolí. Jeho tělo bylo pokryto tvrdým krunýřem jako u dnešních členovců. Pohyboval se díky postranním "ploutvým". Jeho ostatky byly nalezeny v Kanadě, Číně, Austrálii i Utahu a tak je pravděpodobné, že obýval celý svět.

Zdroje: Wikipedie, Blogorgonopsid, Pravěký svět (do svého článku jsem vypsal jen to nejdůležitějí, doporučuji tyto články přečíst, jsou moc pěkně napsané a plné zajímavých informací :)
 
 

Reklama