V dohledné době by měl blog projít plánovanou rekonstrukcí.__-------______

Tipy na výlet

Titanic Brno 2019

10. února 2019 v 19:15 | Maty26
Píše se rok 1912. Přesněji 10. duben 1992. Míříte do Anglie, v ruce držíte lístek na nejimpozantnější loď, která má kdy vyplout na širé moře. Máte rezervovanou kajutu v první třídě a těšíte na plavbu touto luxusní lodí, avšak to ještě netušíte, že se blížíte k ledovci, který způsobí tragédii...


A teď se vraťme do současnosti. Píše se rok 2019, přesněji sobota 26.1.2019 (mimo jiné den mých narozenin :D), stojíte na výstavišti v Brně a kupujete lístky na výstavu Titanic.
Tato výstava je v Česku již po několikáté, tentokrát již údajně naposledy v Evropě. Zhlédnout ji můžete od 30.10 do 31.3. Hned při vstupu obdržíte kopii palubního lístu z Titaniku, z druhé strany máte popis o jednom z cestujících (kterých je tedy jen pár a stále se opakují). Na konci výstavy si pak můžete najít na tabuli, zda byste plavbu na Titaniku přežili nebo ne. Popravdě je to peklo hledat v tolika jménech to vaše. Na druhou stranu typů lísků je jen pár, které se opakují, takže je dost možné, že to za Vás udělá někdo jiný :D
Dále dostanete audioprůvodce, bohužel často nefungují úplně jak by měly, odmítají přehrávat určitá čísla nebo se v půlce výstavy vybijí, začnou pípat a vy, být na pravém Titanku, máte chuť hodit do Atlantiku :D Bohužel na pravém Titaniku nejste a tak se musíte vrátit na začátek výstavy a vyměnit jej.


Výstava samotná začíná informacemi o stavbě Titanku, vidíme různé tabule s texty. Přecházíme do vedlejší "místnosti", kde se promítá krátký dobový dokument, ke kterému si musíte pustit audioprůvotce (docela malér, když Vám nefunguje tak, jak by měl). Poté přijdete do části výstavy, která, alespoň na mě, působí jako podpalubí. Vidíme zde například kufry, zmenšený model Titaniku a tabule s informacemi o cestujícíh (které jsou umístěny prakticky po celé výstavě). Dále přicházíme k fototapetě schodiště z filmu Titanic, projdeme okolo něj a vcházíme do velké místnosti. Vidíme zde artefakty vylovené z moře, ale i repliku kavárny či kajuty. Hraje zde dobová hudba. Jako další procházíme replikou chodby první třídy. O kousek dále máme možnost projít chodbou pro chudé cestující, vidíme i ukázku pokoje. Slyšíme zde hukot strojů. Pap procházíme místností, která představuje kotelnu (pokud se tomu tak říká?) osvětlenou červeným světlem. Hukot je intenzivnější. Dále se dostáváme k samotnému ledovci. Ten tu můžete doopravdy vidět, dokonce si na něj i sáhnout. Je nasvětlený modře a za ním svítí hvězdy, pěkný pohled. Slyšíme, jak se ledovec tře o Titanic. Samozřejmě vidíme pravé artefakty, infocedule a i nějaká videa.

Titanic se potápí. Vidíme záchranný člun.


A nyní již Titanic leží na dně Atlantiku - vidíme jeho model, který doplňují světelné efekty, které věrně napodobují světlo dopadající na dno moře. Model opět doprovází dobové artefakty, například sada nepoškozených talířů nebo také nějaké informace o osobních věcech cestujících. Naleznete zde již zmíněnou ceduli se všemi jmény cestujícíh, jak těch přeživších, tak těch utonulých. Na závěr výstavy si můžete vyfotit fotku na přídi Titaniku při západu slunce.


Výstava je povedená, avšak velké množství lidí Vám ji moc nezpříjemní. Je to škoda, kdyby jich tu nebylo tolik, projdete si výstavu v klidu, vše si bez mačkání prohlídnete, přečtete... Mínus u mně mají také za audioprůvodce... Ze 4 fungovaly správě jen 2.
Výstava je osvětlené spíše skromě (artefakty jsou na světlo náchylné) a tak se tu nefotí zrovna nejlépe. Těch pár fotek, co se mi podařilo vyfotit naleznete jako vždy na rajčeti.

Bibione 2018 aneb poprvé u moře

13. srpna 2018 v 13:00 | Maty26
Ač někteří lidé jezdí / létají k moři běžně, pro mě a mou sestru to byla premiéra. V pátek 3.8. ve 21:30 na nás čekal autobus v Brně, jeli jsme pouze na jeden den, ale i tak si myslím, že to byl velice zajímavý výlet.


Původně jsem měl obrovské nervy, což se naštěstí v autobuse postupně zlepšilo, po asi hodině na cestě jsem už byl naprosto klidný a neskutečně se těšil k moři, koukal z okýnka a užíval si pohledu na místa, kde jsem ještě nikdy nebyl. V autobusu se bohužel moc dobře nespalo, tak jsem většinu cesty strávil koukáním ven z okýnka. Doslova kouzelný výhled byl na Alpy, nad kterými se právě rozednívalo. Vypadaly úplně jako z nějakého uměleckého kalendáře, silueta obrovské hory a vedle další, světlejší a za ní ještě světlejší, s tím, jak se více rozednívalo i pohled se stával stále kouzelnějším. snažil jsem se o nějaké fotky, ale bohužel se nevyvedly, i přes to, že se rozednívalo, na foťák byla stále ještě tma, navíc autobus byl v pohybu a v okénkách se mi odrážely odrazy modrého nočního osvětlení našeho autobusu... Po zhruba 10 hodinách cesty s asi 4 přestávkami na záchod jsme byli tu... Byli jsme u moře! Velké, modré moře s jemnou písčitou pláží... A v těchro ranních hodinách bez lidí.

Hrad Svojanov 2018

12. srpna 2018 v 14:16 | Maty26
Svojanov je jeden z nejstarších hradů v Česku, byl postaven okolo roku 1265. Nachází se v okrese Svitavy, cesta od nás na hrad trvala zhruba 2 hodiny. Zvolili jsme si okruh "B". Provázela nás sympatická slečna v dobovém kostýmu. Naše prohlídka začala ve sklepení, zajímavostí je, že sklepení není, jak by se mohlo zdát, pod zemí - zámek je na skále a tak je prakticky nemožné (nebo minimálně velmi obtížné), mít "podzemní sklepení". V tomto sklepení můžeme vidět pár erbů, po té přecházíme po schodech do druhého patra sklepení a jsme upozornění slovy "pozor na hlavu" (které padne ještě hodněkrát a oprávněně, protože sám jsem se bouchl do hlavy :D ). V tomto sklepení vidíme figurky místních postav, které zde údajně starší. Jako zajímavost nám bylo mimo jiné sděleno, že na celém hradě bylo zaživa zazděno 27 lidí.

Upozornění: následující část článku by neměly číst slabší povahy.
Další a vlastně i nejzajímavější, a přesto nejmorbidnější, částí prohlídky je mučírna. Najednou se zhaslo skromné osvětlení, lidé začali diskutovat a přemýšlet, zda je to schválně, pro navodění atmosféry, či snad nějaký jiný důvod. Hukot diskuze ukončí během zlomku minuty naše průvodkyně, která řekne, že jsme její nejméně uječená skupina. Jednou zde byl manželský pár, slečna zhasla a pán ječel více než jeho manželka, prý ji to pobavilo. Můžeme zde vidět skřipec, který sloužil k natahování ruk a drásání zad, zvládl člověka zvětšit až o 20 cm, vraní klec, do které byl zavřen člověk, pověšen do průvanu, kde ho ožírali vrány, sekeru, "přístroj" na vykloubování ramen (rumpál), k "natrhnutí" rozkroku (trestná koza, avšak nám to bylo popisováno trochu detailněji než na wikipedii), židle s ostny na sedací i opěrné části, k čemuž se ještě přičetlo přivázání hlavy a ruk, drcení nohou, kapání horkého vosku na hlavu a stříhání prstů. Bylo nám nabídnuto si to zkusit, zprvu nikdo nechtěl, pak šla má sestřenice a nakonec přemluvila i mě - když jsme oblečení (což mučení nebyli), sednete si pomalu a nejste přivázání, tak je to docela v pohodě (ostny samozřejmě už tak ostré nejsou). Dříve si dobrovolníci mohli zkusit i dřěvěný pranýř, ale jednou se tam jeden muž zasekl, slečna průvodkyně ho nemohla dostat ven a tak toto již neaplikuje. Ještě zde můžeme vidět pár dalších, menších nástrojů. Teprve tady si uvědomíte, že středověk nebylo tak romantické místo, jako vídáte v pohádkách, vlastně to byla docela temná doba, kdy vás upálili či umučili za každou kravinu, doba moru a téměř nulové hygieny... Upřímně, po dobu prohlídky mučírny jsem měl žaludek až v krku, a teď, při psaní článku, na tom jsem podobně... Díky bohu za 21. století, které není dokonalé, ale určitě lepší než středověk..

Po mučírně jsme viděli výstavu turistických známek, papírových modelů hradů a zámků místního kastelána, tím naše prohlídka končí. Byla krátká a hrad jsme neviděli (ten je v okruhu "A"), pouze přilehlé budovy.

Na skromnou fotogalerii můžete kouknout zde.


Model hradu Svojanov, který si zde můžete zakoupit za 290 Kč.

Hrad Bítov 2018

10. srpna 2018 v 16:15 | Maty26
Tento hrad jsme navštívili už loni a vzhledem k tomu, že se nám líbil a není od nás až tak daleko, rozhodli jsem se ho navštívit i letos. Fotek není tolik, co loni, za což může to, že už jsem hrad i zoologické sbírky viděl loni, a tak jsme z nich nebyl už tolik nadšený a že se sám pozval jeden člověk, kterého zrovna moc nemusím... Více se rozepisovat asi nemá cenu, pokud se chcete o hradu dozvědět něco více, můžete si přečíst můj minulý článek ZDE. Letošní fotky jsou jako vždy na rajčeti ZDE.

Mikulov 2018

30. července 2018 v 19:03 | Maty26
Zámek Mikulov je barokní zámek, jehož prostory slouží jako stálá expozice Regionálního muzea v Mikulově, která je zaměřena především na vinařství a historii zámku. V roce 1719 zámek vyhořel, avšak byl obnoven rodem Dichrištějnů. V roce 1945 opět vyhořel, zámek byl později obnoven a dnes je spravován Regionálním muzeem v Mikulově.

To je stručný popis tohoto zámku. Své osobní dojmy přidávat nebudu, snad jen, že je od tud pěkný výhled na město. Důvod je prostý, uvnitř zámku jsem nebyl a ani mě to neláká, zámek neslouží jako zámek, ale jako muzeum a dopadlo by to podobně jako návštěva Miroslavského zámku, který v podstatě ani nestojí za zmínku. Na fotky můžete kouknout zde. Narozdíl od zoo, kde jsou fotky hlavně orientační, aby si návštěvníci mého blogu / mé galerie mohli udělat přehled, co všechno v zoo mohou vidět, jsem se snažil hlavně o umělecké, zajímavé fotky, jak se mi to povedlo, posuďte sami. :)

Dinopark Vyškov 2018

23. července 2018 v 13:21 | Maty26

Od mé minulé návštěvy v dinoparku Vyškov uběhly 2 roky, letos mě do dinoparku přilákal především obrovitý argentinosaurus - největší pohyblivý model, který kdy v dinoparcích byl, měří 35 m. Letošní sezóna se nazývá sezónou mláďat - v dinoparku nalezneme 2 malé stegosaury, 2 apatosaury, 3 T - rexe, 2 nové triceratopse (a jednoho původního), krom toho jsou zde již delší dobu 2 malí ceratosauři a parasaurolophus. Během sezóny by se zde ještě měli objevit 2 hrající si allosauři a 2 dospělí burianosauři - první čeští dinosauři.
Hned po příjezdu do dinoparku nás uvítá jako vždy brachiosaurus, kterému již nějaký ten pátek dělají společnost 2 plateosauři. Plateosauři byli tuším novinkou pro rok 2014, pohyblivé modely. V době jejich premiéry to byly velice povedené modely, boužel teď jsou vybledlí a nevypadají hezky (pozn. autora - vybledlí byli už při mé minulé návštěvě). Scéna jako taková se mi také nelíbí, pominume-li to, že brachiosaurus žil v juře a plateosaurus v triasu, i tak působí scéna zanedbaně.


Nový argentinosaurus (fotka nad textem) je opravdu obr, lidé mu sahají zhruba po kolena, bohužel se již na některých místech začíná trhat. Kousek vedle nalezneme giganotosaura a za ním scénu s tyrannosaury a autem, přibyly zde 3 opeřená mláďata a 2 prehistorické stromky (i s cedulkami) - pajehličník přeslenatý a sekvojovec obrovský.
Pohyblivý model triceratopse opodál se dočkal 2 mláďata a přebarvení, aby s nimi ladil/a, pohyblivé mládě, které je zde už delší dobu však přebarveno nebylo. V jejich blízkosti se nachází chasmosauři - u nich je vše při starém. Naproni nim nalezneme 2 mláďata apatosaurů. Nové barvy se dočkal taktéž liopleurodon, který byl zároveň i přemístěn. Nachází se ve (vyschlé) říčce poblíž edaphosaurů, pteranodonů a "dravce kleci". Už se nehýbe, nejspíše dosloužil a tak z něj udělali statický model. To mě vcelku potěšilo, protože tento model mám rád :) Nové barvy se dočkala také edmontonia (také jeden z mých oblíbených modelů). Barva je již trochu sedřená, nejspíše to bude tím, že zde nejsou žádné záterasy a lidé (hlavně děti) na ní často lezou a fotí se zde.


Jak jsem se již zmínil, 2 mláďata neleznete také u stegosaura, u kterého je nově cestička a dá se k němu chodit i zezadu. Naproti němu je již dlouhá léta topící se/ koupající se diplodocus, při mé minulé návštěvě se k němu přistěhovali i miniaturní modely mamenchisaurů, letos (v tomto případě bohužel) byli také přebarveni, s novou barvou ovšem vypadají ještě hůře než obvykle - hnědá s bílými skvrnami... Přistěhoval se sem také pohyblivý přebarvený brachiosaurus a T -rex, čímž vznikl naprostý "mišmaš". Tyrannosaurovo minulé místo - na hromadě kamení u hvězdárny, obsadil pohyblivý megalosaurus - novinka minulé sezóny. Byl bez ozvučení a šlo slyšet, jak vrže :D Naproti němu je stále obrovský pohyblivý diplodocus. Novinkou minulé sezóny je i pohyblivý tsintaosaurus, který je zde vyobrazen ve staré podobě - se špičatým vžrůstkem na hlavě. Loni sem přišel i plzeňský tricaratops, který vystřídal styracosaura - v obou případech se jedná o jedny z prvních modelů. Také gastonia se "odstěhovala".


V zooparku je od roku 2017 nová expozice "Austrálie", která vznikla v nejstarší části zooparku. Obývají ji klokani rudokrcí a hejno andulek, pro které je v zázemí připraveno 200 (!) budek. "Průchozí voliéra andulek.. Koho to napadlo? Tak krásná, velká voliéra a pro andulky?" si jistě říká kdejaký milovník exotického ptactva a já si to vlastně říkal taky. I když musím říci, že to něco do sebe má. Když jsem vešel dovnitř a hejno andulek prolétlo voliérou bylo to něco docela jiného, než to, co můžu vidět v našich voliérách. Mou pozornost ovšem získal klokan rudokrký, který vybíral zbytky prosa po andulkách těsně u cesty. Nebyl plachý a nechal se hladit, takže to byl zajímavý zážitek :) Tedy dokud se nepřihnaly 2 děti a klokana nám nevyplašily... :I I lemur, stejně jako při minulé návštěvě, se nechal hladit, opět do doby, než nám ho nevyplašily děti.
Přímo naproti vstupu do zooparku vzniká novinka pro příští sezónu - betonová vodní expozice s 2 průhledy pod hladinu. V hlavě jsem si říkal, jaká zvířata budou tuto novou expozici obývat- vydry či snad dokonce tučňáci? Zklamáním bylo, když jsem si přecetl Zoo noviny, které si můžete v zooparku vzít, a zjistil jsem, že tuto expozici budou obývat české ryby. Expozice vyšla na 3,8 milionu kč a má objem 90m3. Odkaz na fotogalerii přikládám zde.

Lednice - zámecký skleník

16. července 2018 v 13:37 | Maty26
Skleník byl postaven v letech 1843 - 1845. Je dlouhý 92 m, 13 m široký a 10 m vysoký. Jako vše v lednickém areálu skleník zřídili Lichtenštejnové. Nejlepší zahradníci sbírali semena rostlin pro zdejší skleník v Jižní Americe.
Hned po vchodu do skleníku nás uvítala rozkvetlá liána gloriosa, o kousek dále rozkvetlá begonie, ale co všechno jsme viděli vypisovat nebudu, asi by to nebyl příliš zajímavý článek - radši koukněte do galerie, máte tam i fotky a nejen suše napsaný text :D Skleník je bujně osázen zelení. Trvdit, že zde dominují jihoamerické rostliny by bylo asi pravdivé, vzhledem k tomu, že rostliny byly sesbírány v jihoamerických zemích, avšak poněkud troufalé, protože většinu zde pěstovaných rostlin ani neznám a cedulky se jmény měly snad jen 3 rostliny :D Nachází se zde hlavně terestrické rostliny, z epifytů zde můžeme vidět například fylokaktus, parožnatku, která je hojně rozšířená po celém skleníku, orchidej stanhopea tigrina, které je zde také v několika exemplářích, během mé návštěvy zde byly asi 3 kvetoucí, 1 s poupaty a 1 odkvetlá, ale mám pocit, že i další nekvetoucí rostliny podobného habitu, ovšem to bez květů nemůžu zjistotou říci. Další zde zastoupená orchidej je Oncidium sphacelatum, jedno kvetoucí a opět nejspíše několik nekvetoucích. Dendrobium zavěšené v korkovém květináči spolu s kapradinou netíkem vypadalo také efektivně, ač nekvetlo. Všechny zmniňované epifyty jsou zavěšené po okrajích skleníku (viz fotky níže). Výjimku tvoří tilandsie, které zde mají naaranžované větve, na kterých rostou. Společnost jim dělají orchideje rodu cattleya a phalaenopsis, či jiné bromélie. Terestricky pěstovanými epifyty jsou zde například hojně zastoupené vzrostlé sleziníky či anthurie nebo také phalaenopsisy. Zatímco u prvních dvou zmíněných rostlin je terestrické pěstování běžné, u phalaenopsisů je vyloženě nevhodné, vsadil bych se, že je zde musí často měnit... Dále zde nalezneme sestavu palem, podle kterých se skleník jmenuje palmový, vzrostlou liánu monsteru, která právě kvete nebo plumérie, které, jak víte, jsem si v poslední době hodně oblíbil. Bohužel nekvetly. Sestavu rostlin doplňuje i pár jezírek s rybami. Skleník rozhodně stojí za návštěvu :)


Zoo Brno, červen 2018

5. června 2018 v 18:53 | Maty26
Zoo Brno již z mého předchozího článku znáte a víte, že i přes kritické názory jí mám vcelku rád :) K letošní návštěvě nás nalákaly hlavně lvíčata a levharťata, bohužel jsme ani jedny neviděli. Vlastně... Letos to byla tak celkově slabota, ani opice (až na pár vyjímek) jsme neviděli, lvi a levharty jsem již zmiňoval, navíc jsme vyrazili celkem pozdě, zdržel nás strejda, tudíž dolní část zoo (Beringie - medvědi, orli a jiná severská zvířata) jsme si prohlédli pouze letem-světem, na rychlo. Ale orel východní mě potěšil :) Slétl přímo před námi dolů, prošel celou svou voliéru až na druhý konec a začal žrát rybu. Takhle zblízka jsem orla ještě neviděl, je to vážně pořádný pták :) Z novinek bych vyzdvihnul nově připravovanou expozici šimpanzů, která vzniká v těsné blízkosti současného výběhu (noo.. výběhem se to asi nazývat nedá - spíše klece) a bude navazovat na jejich současný pavilon, který by měl mít prosklenou nádstavbu. Celá expozice bude zabírat téměř 2 000 m2, bude ohraničena 5 m vysokou zdí, upravenou jako skála. Návštevníci budou procházet po zhruba 100 m dlouhé lávce ve výši 4 - 6 m nad zemí. Uprostřed expozice bude hlavní vyhlídka. Nápad je to zajímavý, uvidíme, jak se jim povede ho zrealizovat a jak se osvědčí :) Méně výraznou novinkou je například, že terárium v Tropickém království, které bylo během mé minulé i předminulé návštěvy v rekonstrukci je již obývané anakondami. V jejich původní expozici nalezneme dracenu guyanskou. Nová, menší terária také rostou v Exotáriu. Další novinkou u exotária je, že papoušci mají ve voliérách malé jezírka / nádrže s vodou (tedy alespoň mám pocit, že tam minule nebyly, a navíc ještě nebyly napuštěné :D )
Více fotek naleznete ZDE, ovšem letos to není žádný zázrak, s fotkami moc spokojený nejsem.

Zoo Olomouc

18. září 2017 v 16:06 | Maty26
Zoo Olomouc se nachází v lesích podhůří Nízkého Jeseníku na Svatém Kopečku. Byla otevřena pro veřejnost v roce 1956. V současné době zabírá 42,5 ha a chová 1861 zvířat v 354 druzích. Zoo se rozprostírá v jehličnatém lese, momentálně má problém se škůdci a tak všude možně po zoo uvidíte pokácené stromy. Hned jako první v zoo uvidíte samozřejmě vchod, který je nový a velice povedený. Nalezneme zde 2 výběhy pro lemury kata - jeden menší před vstupem do zoo a ten větší už v samotné zoo. Kousek od vchodu je expozice kočkodanů husarských, jejich výběh není nijak extra zajímavý, ale jejich vnitřní ubikace mě zaujala, je totiž porostlá nějakou popínavou rostlinou a vypadá to vážně super. Poté jsme zavítali k pavilonu pro hrošíky, opice a medvědy malajské. Venkovní expozice jsou takové skleněné "vitríny". Ve výběhu hrošíků na první pohled zaujmou pletivové koule což jsou vlastně výběhy pro drápkaté opičky. Tento pavilon je nejstarším v zoo, pochází z roku 1958 a prošel mnoha rekonstrukcemi. Dále je zde pavilon žiraf s terárii, který slouží i jako zimoviště africké zvěře. Stádo žiraf se natoli krozrostlo, že pro žirafy vznikla návštěvníkům nepřístupná přístavba a v pavilonu jsou pouze rodící samice či jiní jedinci, které je potřeba oddělit. Zapomněl jsem napsat, že v zoo bylo narváno a tak byl problém i zaparkovat, tedy byl problém zaparkovat u zoo. Bylo zde i provizorní parkoviště s nápisem "parkoviště u zoo plno, u nás volno" a bylo to parkoviště z fotbalového hřiště. Fotbalisti asi mají radost :D Ale zpět k teráriím, nedalo se tam hnout, bylo úplně plno! Z naší rodiny jsem tam šel jen já a ani tak jsem toho moc neviděl... Ale vmáčknul jsem se ke korovci jedovatého, kterého se mi povedlo i celkem slušně vyfotit. Před pavilonem žiraf je rozestavěný pavilon Kalahari, který budou obývat hrabáči, medojedi surikaty a možná mi něco vypadlo :D Mezi těmito 2 stavbami je nástupiště na "safari". Nikde nemají napsáno, jestli je to zdarma nebo ne, nedočetl jsem se to ani na webu, což je první nedostatek (pro upřesnění vstupné se platilo, ale nevím kolik už). A vlastně ybch to ani safari nenazýval. Vláček projíždí asi 2 výběhy, do kterých jde vidět i z cesty okolo safari. Zbytek času jezdí vláček po návštěvnických trasách. Takže podle mě by bylo přesnější zoovláček než safarivláček. Navíc na webu slibovali žirafy, které v safari vůbec nebyly. Takže safari má u mě palec dolů. Cestou k medvědům můžeme vidět například dikobrazy či sovice sněžní. Expozice medvědů připomíná srub v moderním stylu a byla postavena v letech 2009/2010. Expozice zabírá asi 1 ha a tvoří jí 3 výběhy - jeden společný pro vlky a baribaly a další 2 pouze pro vlky. V době naší návštěvy zde byla 3 medvíďata. Kousek od této expozice je povedená moderní expozice pro levharty mandžuské (podle zoo pavilon). Expozice byla otevřena v roce 2013, tvoří jí 3 velké výběhy, karanténa a 4 vnitřní ubikace, které nejsou návštěvníkům přístupné. Celý objekt je tvořen uměou skálou a je zde i jedna nebo 2 jeskyně, kam návštěvníci můžou vstoupit a pozorovat zvířata přes skla, v jedné z těchte jeskyní jsou i WC. V okolí expozice je povedená výsadba. Takže tato expozice má ode mě velké plus. Levhart mandžuský je kriticky ohrožený druh, podařil se zde i odchov, což je super. Levharta jsem viděl, ale bohužel se mi ho nepodařilo přes upatlané sklo dobře vyfotit. Tato ulička je slepá, je zde průchozí výběh makaků, ale východ, takže se vracíme zpět kolem medvědů a vcházíme do pavilonu netopýrů. Sestra to vzdala jakmile zjistila, že jsou zde netopýři volně. Uprostřed pavilonu je ubikace pro fenka berberského, po stranách je prostor pro kaloně zlaté, které odděluje od návštěvníků pouze nízké sklo a tak mohou kaloni volně létat po pavilonu. Mně jeden kaloň prolétl nad hlavou, krásný pocit :D Nachází se zde ještě expozice pro mirikyni. V pavilonu je obrácený světelný režim a je hezky nasvícen. Jen teda když se otevřou dveře, tak vás přes nos praští zápach :D Ale s tím se musí počítat :D Tento navenek nezajímavý pavilon jistě stojí za návštěvu. Cestou k pavilonu šelem míjíme obří voliéru "bábovku" nazvanou podle svého neobvyklého tvaru, 32 m vysokou vyhlídkovou věž, na kterou radši ani nejdeme, protože se bojím výšek, problém mi dělala i vyhlídka Rumburak, natož tato olomoucká, která nemá zakryté strany :D Míjíme váýběh gepardů a jsme u pavilonu šelem. Naleznem zde mořská akvária mezi nimiž dominuje nádrž se žraloky. Z šelem zde nalezneme lvy berberské, jaguára amerického a jeho černou formu, tygra ussurijského, binturonga a poslední expozici obývají krokodýli čelnatí. Jejich epozice se mi velmi líbila. Za sítí jsou ptáci. Další expozicí, která stojí za zmínku je průchozí výběh klokanů. Vracíme se kolem pavilonu šelem k jihoamerickému pavilonu. Na venek opět nezajímavý pavilon. První část, kterou vidíme z návštěvnické trasy je expozice kotulů veverovitých. Před samotným vchodem je hezký nový výběh pro lenochody a mravenečníky čtyřprsté. Dále zde nalezneme mravenečníky velké a nějaké menší tvory například sklípkana. Pavilon samotný by mohl být více osázen zelení. Podle webu zoo jsou zde i orchideje, kterých jsem si nevšiml. Dále po cestě je výběh pro pižmoně, které jsem bohužel neviděl a trochu mě to mrzí a naproti jsou sobi, kteří se nechali hladit. Asi největší zážitek z celé zoo :D Naše návštěva se pomalu blíží ke konci. Vidíme 2 nové voliéry pro ary a zoborožce, jdeme okolo komplexu ubikací pro malé šelmy vidíme například surikaty či krásně zbarvenou charzu žlutokrkou a dostáváme se až k průchozímu výběhu makaků, na který jsme se těšil. Tento výběh je ve střední Evropě raritou. Výběhem vede visutá lávka, celkem se houpala, kupodivu mi to ani tolik nevadilo jako mámě :D A naše poslední zastávka je u výběhu vlků nejspíše hudsonových, možná polárních, mám v tom trochu zmatek, zoo chová oba druhy. Právě zde probíhá komentované krmení, ale moc toho neslyšíme. Tímto naše návštěva končí, teď už se jen vrátit zpátky ke vchodu, kde se nachází i východ. Zoo je spíše zastaralá, pavilony tak působí alespoň z venku. Jsme celkem kritik a tak mě tato zoo moc nenadchla, ale že by byla špatná, to říct nemůžu :) Ale myslím, že zoo jde správným směrem, nové expozice se mi líbí jen to safari ne :D

Tak to jsem se rozepsal :D Snad se to bude chtít někomu číst. Více fotek naleznete ZDE, ale nejsou nic extra, takže toho moc nečekejte.


Zoo Brno: Co je po roce nového?

31. srpna 2017 v 19:04 | Maty26
I letos jsme se jako minulý rok vypravili do zoo Brno, tentokrát s mou "milovanou" sestřenicí z Prahy. Popis zoo jako takové vynechám a shrnu co je nového. Mezi ty nejzajímavější novinky patří nové expozice pro lvy konžské. Lvi se do zoo vracejí po 14 letech. Samice se jmenuje Kivu a pochází z ústecké zoo, samec se jmenuje Lolek a pochází ze zoo Gdaňsk v Polsku. Expozice samotná zabírá asi 5 000 m2 z čehož 2 000 m2 zabírá expoziční část. Stála 17 milionů korun, nachází v těsné blízkosti africké vesnice a vypadá povedeně. Jednu z vyhlídek tvoří chýše a nalezneme zde i havarované letadlo. Vegetace okolo letadla se mi velice líbí, připomíná africkou savanu. V době mojí návštěvy byla celá expozice obehnána plotem a probíhaly zde poslední úpravy. Lvi už byli ve výběhu, šli zdálky vidět. Slavnostní otevření expozice proběhlo 26.8.2017. Další novinkou je, že v africké vesnici vyrůstá nový domek, je však stranou od návštěvnické cesty, nejspíše se tedy bude jednat o nějaký sklad či jiný objekt pro personál. Velice zájímavou novinkou jsou dinosauři - zoo Brno připravuje na příští rok expozici dinosaurů a to proto, že se zoo věnuje i evoluci, což je patrné například z hry "dotkni se evoluce". Zatím jsou k vidění 3 dinosauři z již zrušeného dinoparku v Boskovicích. Jedná se o styracosaura, stegosaura a triceratopse. Styracosaurus se mi moc nelíbí, ale triceratops a stegosaurus jsou pěkné a velké modely. Naleznete je u výběhu jaků. Jedná se o takovou ochutnávku připravované expozice. Boskovický dinopark jsem bohužel nenavštívil, ale teď budu mít šanci to napravit :) Prokoukl také výběh velbloudů dvouhrbých - starý mřížový plot zmizel a nachází se zde jen malý příkop, což vypadá velmi efektivně. Zdá se mi, že i voliéry u exotária jsou prostříhané resp. keře v nich. Takže zoo jde ku předu, což je super, ale zvířata se letos moc fotit nechtěla :D Minulý rok se mi hezky vystavovaly například surikaty, letos byla venku jen 1, zbytek byl nejspíše zalezlý ve vnitřní ubikaci. Zebry (jak Chapmanovy, tak Grévyho) nebyly tak blízko jako minulý rok a medvědy kamčatské jsem neviděl vůbec.
Více fotek naleznete ZDE.


Hrad Bítov

19. června 2017 v 16:22 | Maty26
Včera jsme navštívili hrad Bítov. Původně jsme chtěli na Cornštějn, ale ten byl relativně daleko a naši a sestra by to neušli. Ještě 600 m před hradem je penzion Rumburak, kde nalezneme restauraci, wc, hotel, rozhlednu a další. Před penzionem jsou 2 obrovské sochy krkavců od Michala Olšiaka. Hotel byl postaven v roce 2004, rozhledna mezi roky 2008 a 2009. Je vysoká 30 m, vede na ní 146 schodů (pro mě polovic, protože to beru po 2 :D ) a její nadmořská výška je 504 m n m. Platí se zde vstupné. Já tam nechtěl, protože se hrozně bojím výšek. Ale naši mě nakonec přemluvili, abych šel taky. Sice jsem se celou dobu držel při zdi, ale myslím, že fotky vypadají dobře. :D Kousek od Rumburaka je minizoo, kde můžeme vidět kachny, kozy, ovce, prasata, koně, psi, křepelky, bažanty, perličky a jiné domácí zvířata. Nejzajímavější byli emu a liška, které mi bylo líto, protože byla zavřena v malé králikárně. Pak už následoval hrad. Já se moc netěšil, protože hrady a zámky mě nebaví, avšak byl jsem velmi příjemně překvapen, protože to je zámek s velkou zoologickou sírkou (ale to předbíhám). Objednali jsme si 1. okruh prohlídky (15:10 - poslední prohlídka v ten den). Průvodce byl příjemný a dovolil mi i fotit. :) Jako pár zajímavostí z prohlídky bych zmínil například iluzivní malby, což bylo v té době velmi moderní, pěkné a upravené místnosti, brnění na koně i s rytířem, někdy až kýčovité lustry (viz. stromek, který uvidíte v galerii) a nádherný výhled z oken. Dokonce jsme se dostali na jeden balkón, což bylo super. Druhá část prohlídky byla o zoologii. Hrabě Haas miloval zvířata a tak založil jednu z prvních soukromých zoo v ČR. Zvířata skončila po smrdi vycpaná v jeho sbírce. První místnost se věnuje převážně evropským ptákům a je opravdu obrovská. V druhé nalezneme exotické ptactvo (z těch zajímavějších například rajka, arassari, široká sbírka kolibříků a papoušků), na stěně visí hlava například zebry a lva. Na stropě je obrovská kůže hroznýše královského. Také zde nalezneme širokou sbírku mušlí mezi nimi je například i loděnka. Další místnost je velmi známá, jistě jste o ní slyšeli. Jsou zde vycpaní psi. Celkem jich tu je 49 a jedná se tak o největší sbírku v Evropě a dost možná i na světe. Je zde například i stájový pinč, který je dnes již vyhuben. Na stropě opět nalezneme hadí kůži, tentokrát však z krajty. V následující místnosti je vycpaná lvice (kvůli které si muselo brát panstvo holinky, protože ráda kousala boty), tygr, levhart a nějaká koza. Ve vitríně zde uvidíme například ptakopyska a luskouna. Myslíte, že je to bizarní? Tak to jste neviděli následující místnost! Nalezneme zde obří hlavu kance, rodinu medvědů, ale také kočky s čepičkami, veverčí veselku a další bizarnosti. Hrabě Haas totiž koupil hrad v aukci a přes českou národnost, se nikdy česky nenaučil a mluvil německy, proto ho šlechta neuznávala, tak se uzavíral mezi sebe a svá zvířata. Na to, že se nikdy nenaučil česky doplatil, protože ho kvůli tomu zabili ve 2. světové válce. Jako poslední vycpaninu uvidíme poníka, kterého hrabě koupil v cirkusu a rád pil pivo. Jednou si zlomil nohu a tak byl utracen, bylo to jediné zvíře, které nechal hrabě utratit. Údajně poník dodnes straší a hledá po večerech pivo. Prohlídku zakončíme v psí kuchyni. Ano, hrabě miloval své psy tolik, že měli vlastní kuchyni. Také vlastní služebnictvo, které se o psy staralo, každý týden měnili slámu, umývali je černým šamponem (každý měl dokonce vlastní ručník s vyšitým jménem) a také měli denní rozpis, kde bylo napsané v kolik se venčí malé plemena, v kolik velká a tak dále. Takže ač jsem se vůbec netěšil, tak mi skoro hodinu a půl trvající prohlídka utekla velmi rychle. Nakonec bych ještě dodal, že v okolí hradu je přírodní rezervace U doutné skály. Odkaz na fotogalerii pod článkem.

Zoologická zahrada Hodonín

21. května 2017 v 15:44 | Maty26
Zoo Hodonín se nachází kousek od města Hodonín. Rozkládá se na 7,5 hektaru příjemné lesnaté a rovinaté krajiny. Nalezneme zde přes 730 zvířat ve skoro 200 druzích. Mezi ta nejzajímavější patří například tukani, zebry, oryxové, šimpanzi, tygři, bílí lvi a žralok. Tak to by byl takový stručný přehled a teď přejdeme k mému vlastnímu názoru. Zoo je zastaralá (nikoliv však zanedbaná), takže zde nalezneme plno starých výběhů, klecí a voliér. Ale jde vidět, že zoo jde kupředu a jsou zde i nové či zrekonstruované pavilony. Uvidíme zde například moderní expozici plameňáků, dále zrekonstruovaný pavilon opic (byla zde dělána nová střecha, starou zatékalo a při tom byla vymalována i expozice šimpanzů - tedy pouze šimpanzů). V pavilonu akvárií nalezneme zrekonstruované akvárium žraloků. Přestala totiž fungovat filtrace a tak byla rekonstrukce nutná. Žraloci byli převezeni jinam, bohužel ani jeden nepřežil. Teď mají mládě ze Srí Lanky. Nádrž je lépe osvětlená, není tak prázdná, vznikl zde totiž takový menší útes a žralok nemusí plavat pořád dokola. Jsou zde také rybky, které akvárium oživují. Největší chloubou zoo je pavilon šelem, který slouží zároveň jako vzdělávací centrum. Ve 3 výbězích nalezneme tygry ussurijské a lvy jihoafrické - bílé. Na střeše je vyhlídka, takže si můžeme tyto šelmy prohlédnout i pěkně z nadhledu. Každý den vyjma pondělí zde probíhá krmení ve 14:30, kterého jsme se také zůčastnily a viděli jsme tyto majestátní šelmy opravdu zblízka.
Málem bych zapomněl zmínit pavilon exotického ptactva, který je krásně vymalován a nalezneme zde zajímavé opeřence. Mezi mé favority patří tukan obrovský, arové, amazonani a zoborožci. Bohužel v době naší letošní návštěvy byl pavilon zavřen, kvůli hnízdění ptactva. Avšak plo zajímavých ptáků nalezneme i mimo tento pavilon - kousekek od vstupu do zoo nalezneme voliéru krasek, dále velkou kolekci sov, bažanty, nandu a mandžuské a sibiřšké jeřáby (tedy myslím, že byl sibiřský Smějící se). Milovníci kopytníků si také přijdou na své. Naleznou zde zebry, velbloudy, lamy, sitatungy, oryxe jihoafrické a arabské, adaxe, antilopy losí a další. Velmi jsme se pobavili u výběhu ovcí kamerunských, kde je automat, kde se prodává krmení. Vždy když sestra krmila ovce, tak ze stáje přiběhla lama a všechny ovce odehnala. Smějící se
Avšak herpetelogové budou zklamáni. Terarijních zvířat (bezobratlí, obojživelníci, plazi) je zde po málu. V pavilonu akvárií je hned za dveřmi terárium, které obývají rosnice siné, je zde ještě jedno terárium, tuším, že ho obývala krajta a pak je zde velké akvaterárium, které obývá kajman, želvy a ryby. V pavilonu šelem nalezneme chameleona jemenského, gekončíky noční, 2 druhy užovek, korálovku, strašilky australské, 2 druhy sklípkanů a veleštíra trnitého. V pavilonu opic a terárií nalezneme hroznýše královského, teju žakruárú, leguána kubánský (alespoň myslím, cedulka chyběla) a zbylá asi 3 terária obývají drápkaté opičky. Před pavilonem akvárií nalezneme želvu nádhernou a u klece s jaguárem nalezneme také expozici želv (v době mé návštěvy však byly ještě zazimovány). Teráriím bych ještě vytkl, že květináče vůbec nebyly zamaskovány. prostě tqam daly květináče a bylo to. Dosti to kazilo celkový dojem, obzvláště ve velikém akvateráriu u kajmana.Dinosauři na řetězu: Mechatronika a iluze

26. února 2017 v 12:44 | Maty26
Včera jsem konečně navštívil výstavu s názvem Dinosauři na řetězu: mechatronika a iluze, která se konala v technickém muzeu v Brně. Hned před vstupem do muzea vítaly návštěvníky 2 obrovské modely - triceratops a morelladon. Pak zde měli dinosauři ještě 2 sály - jeden byl s denním osvětlením, byly zde jak pohyblivé modely (plateosaurus, allosaurus, chasmosauři), tak statické (raptoři, pteranodon) a také modely bez kůže - t-rex (kterého je možno ovládat, ale byla zde fronta až k wolemii, která mě odradila), deinonychus a ještě jedna konstrukce, kterou nezvládnu identifikovat. Smějící se Také zde byl stromek wolemia nobillis, což je vzácný jehličnan, původem z Austrálie, který rostl už v době dinosaurů. Dlouhou dobu byl považován za vyhynulý (poznámka: taky jí musím sehnat Smějící seSmějící se). V tomto velkém sále se fotilo dosti obtížně. Byly zde davy lidí, některé dinosaury šlo vyfotit pouze proti světlu (plateosaurus) a z vyvýšené terasy to pro mě nebyl žádný med, jelikož se bojím výšek a k zábradlí jsem se moc nepřibližoval a i tak jsem měl spocené ruce. Smějící seSmějící se Do druhého sálu se dostanete právě přes tuto vyvýšenou terasu. Zde bylo mnohem více dinosaurů, byly zde i napodobeniny fosílií. Světlo zde bylo umělé, hrálo různými barvami - od žluté až po fialovou. Nejvíce zde byli zastoupeni theropodi a to hlavně coelophysis (který byl ve 3 různých provedeních) a shuuvia, kterých bylo snad 15. Smějící se Na fotkách jde pěkně vidět tato skupina. Velmi se mi líbilo mládě allosaura v hnízdě u oviraptorů, bylo takové roztomiloučké. Dále mě zaujali například opeřená mláďata rexe. Protoceratops zde byl zastoupen 2 modely, které byly opravdu vydařené! Také ty 2 modely před muzeem jsou krásné kousky. Velmi mě překvapili chasmosauři - snad nejběžnější model, v každém dinoparku jich je asi 6 a i tady jich bylo dost. Jedná o se pohyblivé modely, avšak objevily se zde i chasmosauři statičtí, kteří se od svých pohyblivých kolegů lišili pouze tím, že se nehýbali a samozřejmě jiným materiálem. Výstava se mi moc líbila, ač byly slíbeny i pachové efekty, které jsem ani nezaznamenal. Muzeum mě moc neoslovilo, ale někdo, koho zajímají například motory si příjde na své. Ze stálých expozic bych mohl zmínit snad jen sál, který je upraven jako staré město a vypadá pěkně. Usmívající se

Fotky naleznete ZDE.
 
 

Reklama